FeaturedKIBRIS

Orunda Camii’ndeki koruma çalışmalarının tamamlandığı açıklandı

 Kültürel Miras Teknik Komitesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen “Kıbrıs için büyük önemi olan kültürel miras anıtlarının desteklenmesi” projesi kapsamında, Orunda (Orounta) Camii’de yürütülen konservasyon çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.

 

UNDP tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Lefkoşa’nın güney bölgesindeki Orunda köyünde yer alan 19-20. yüzyıla ait camiinin bitişiğinde bir yan bina ve bir de okul binası bulunuyor.

Açıklamada, oldukça kötü durumda ve acil tadilata ihtiyacı olan caminin korunması için Kültürel Miras Teknik Komitesi tarafından Aralık 2021’de başlatılan konservasyon çalışmalarının Ağustos 2022’de tamamlandığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, 2012 yılından bu yana, ada genelinde, 100’den fazla kültürel miras alanının, AB’nin 24,915 milyon euro finansman desteğiyle, Kültürel Miras Teknik Komitesi ve UNDP tarafından konservasyonunun yapıldığı belirtildi. Komitenin, ada genelinde, kültürel mirasın korunması amacıyla öncelikli projelerini uygulamak için çeşitli donörlardan 33,662 milyon euro destek aldığı da kaydedildi.


Benzer Haberler

Kıbrıs Türk Öğrenci Yurtları Birliği eylemle ilgili bilgilendirme toplantıları düzenliyor

Voice Kıbrıs Haber

KKTC’de Covid-19 yine can aldı

Voice Kıbrıs Haber

Kıbrıs Türk Ticaret Odası 54’üncü Genel Kurulu’nda Önemli Mesajlar

İskele’de ‘Alo Zabıta’ devrede…

Voice Kıbrıs Haber

Mustafa Bulut hayatını kaybetti

Voice Kıbrıs Haber

Hellimin kuzeyde denetimine yeşil ışık…