FeaturedKIBRIS

Metsola “Bölünmüş AB ülkesi sadece Kıbrıs’ın değil, Avrupa’nın da sorunu”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola, AB üyesi bir ülkenin bölünmüşlüğünün, sadece Kıbrıs’ın sorunu değil, Avrupa’nın da sorunu olduğunu söyledi.

Çalışma ziyareti amacıyla Güney Kıbrıs’ta bulunan Metsola, Fileleftheros gazetesine açıklamalarda bulundu.

Metsola, yaptığı özel açıklamada, Avrupa Birliği’nin karşı karşıya kaldığı zorluklar, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yanı sıra Kıbrıs sorunundan da söz etti.

“İLERİYE DÖNÜK YOL ŞİDDET DEĞİL, GÜVEN OLMALI”

Metsola, AB’nin, BM ve Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararları çerçevesinde Kıbrıs sorununun bütünlüklü çözümlenmesine bağlı kalmaya devam ettiğini, ileriye dönük yolun şiddet değil, güven olması gerektiğini söyledi.

Metsola, BM Genel Sekreteri’nin Kişisel Temsilcisi Maria Angela Holguin’in iki tarafın müzakere masasına geri dönmesinin sağlanması için ortak zemin bulması misyonunu desteklediklerini ifade etti.

Kıbrıs’ın, Orta Doğu, Afrika, ve Asya’ya doğru açılan esas kapıları olduğunu ifade eden Metsola, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesiyle Kıbrıs sorununun çözümünün sadece iki toplum için değil geniş bölge için de faydalı olacağını söyledi.

Metsola, “Avrupa Parlamentosu’nun, kapalı Maraş kıyısında Türkiye tarafından finanse edilen yasa dışı faaliyetleri, Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeyindeki askeri varlığını, siyasi ve ekonomik müdahalesini de sürekli kınadığını” belirtti.

Dilekçeler Komitesi aracılığıyla gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirten Metsola, 2004 yılında Maraş kökenli Loizos Avksentiu’nun yaptığı başvuruya atıfta bulunarak bu başvurunun açık kalmaya devam ettiğini, buna bağlı olarak Dilekçeler Komitesinin iki kez kapalı Maraş bölgesini ziyaret ettiğini söyledi.


Benzer Haberler

KKTC İnsan Hakları Derneği’nden BM’ye çağrı

Voice Kıbrıs Haber

Onur Yürüyüşü 17 Mayıs Çarşamba günü düzenlenecek

Voice Kıbrıs Haber

“Polise yansıyan bu olayın takipçisi olacağız”

Voice Kıbrıs Haber

İskele’de taşınmaz malı olan Kıbrıslı Rumlar, yetkili makamlarla işbirliği içerisinde hukuk savaşına hazırlanıyor

TAK

Vadili’de hayvan hırsızlığı!

Voice Kıbrıs Haber

Görüşme bir buçuk saat sürdü

Voice Kıbrıs Haber