DÜNYAFeatured

Merkür, Jüpiter, Venüs, Uranüs ve Mars yan yana sıralanacak


Güneş sisteminin ‘parlak gezegenleri’ olarak bilinen Merkür, Jüpiter, Venüs, Uranüs ve Mars, Ay ile birlikte mart ayının son günlerinde gökyüzünde dizilecek. Bu ‘gezegen buluşması’ çıplak gözle de izlenebilecek.

Astronomlar bu nadir kozmik olayı gözlemlemek için en iyi zamanın 28 Mart salı günü olacağını belirtiyor. 

NASA’da görevli astronom Bill Cooke, ‘beşli gezegen’i görmek için Dünya’nın herhangi bir yerinden gün batımından hemen sonra batı ufkuna bakmanın yeterli olacağını söylüyor. 

Ancak Merkür ve Jüpiter 28 Mart’ta hızla gün batımı çizgisine doğru inerek ufkun dışına çıkacak. Bu yüzden sadece bir saat kadar görünür olacak.

Kızıl gezegen Mars, 27 Mart’ta hilal şeklindeki Ay’ın üzerinde, 28 Mart ve sonrasında Ay’ın altında gözlemlenecek.

Çıplak gözle izlenebilecek mi?

Astronom Bill Cooke, daha parlak oldukları için Jüpiter, Venüs ve Mars’ın çıplak gözle görülebileceğini ancak diğer iki gezegen için dürbür ya da teleskoba ihtiyaç duyulabileceğini belirtiyor:

“Venüs gökyüzündeki en parlak gezegenlerden biri olacak, Mars da kırmızımsı bir parıltıyla Ay’ın yakınında görülüyor olacak. Merkür ve Uranüs daha sönük olacağından onları fark etmek daha zor olabilir. Muhtemelen bir dürbün almanız gerekebilir.”

Bunun özellikle Uranüs’ü görmek için nadir bir fırsat olduğunu söyleyen Cooke, “Venüs’ün hemen yakınındaki yeşil ışıltısına dikkat ederseniz görürsünüz” diyor.


Benzer Haberler

BM “İsrail’in Gazze’ye saldırıları 39 milyon ton enkaza yol açtı”

AA

640 kilo kaçak etle yakalandı “yol kenarında buldum” dedi

Voice Kıbrıs Haber

EURO 2024: Hırvatistan 2-2 Arnavutluk

NTV

İki kadının bavulunda 41 kilo uyuşturucu!

TAK

Kartingde sırada üçüncü randevu var

Voice Kıbrıs Haber

“Great Sea Interconnector” tartışma yaratıyor

TAK