DÜNYAFeatured

Mahkemeye çıkamadan emekli oldu

ABD’li DoNotPay isimli bir girişim, tarihte ilk kez yapay zekânın bir duruşmaya katılacağını duyurmuştu. Ancak şirket CEO’su yeni açıklamalarında hapse girme ihtimali nedeniyle bunun gerçekleşmeyeceğini ifade etti.

Yapay zekâ teknolojileri her geçen gün hayatımızın içinde yer ediniyor. ChatGPT ve Midjourney, sosyal medyada herkesin gündeminde olmaya devam ederken birkaç ay önce yapay zekânın siyasete atılıp parti kurduğunu bile görmüştük. Yakın zamanda ise bilim kurgu filmlerinin gerçeğe dönüştüğünü gösteren bir gelişmenin yaşanacağı açıklanmıştı.

Birkaç hafta önce, ABD merkezli DoNotPay isimli girişim tarafından geliştirilen bir yapay zekânın avukat olarak duruşmaya katılacağını açıkladı. Hukuk alanında bir ilke imza atacak olan bu olayda, yapay zekânın mahkemede bir sanığa kulaklık yardımıyla danışmanlık yapması bekleniyordu. Ancak gelen yeni bilgiler, bunun gerçekleşmeyeceğini gösterdi. 

Şirketin kurucusu ve CEO’su Joshua Browder, yaptığı yeni açıklamalarla tüm dünyada beklenen olayın gerçekleşmeyeceğini duyurdu. Görünüşe göre kanun, robot avukatın önüne geçmiş.

Browder, savcılardan tehditler aldığını, eğer robot avukatı fiziksel bir mahkemeye taşırsa 6 ay hapis cezasına çarptırılacağını belirtti. Bu yüzden de dünyada bir ilke imza atacak olayın gerçekleşmemesine karar verildi. Ayrıca Zoom ile gerçekleştirilecek diğer mahkemede de yapay zekânın yer almayacağı aktarıldı. 

Eğer beklenen gerçekleşseydi, yapay zekâ, aşırı hız yapmaktan dolayı mahkemeye çıkacak bir sanığa kulaklık yoluyla danışmanlık yapacak ve ona para cezası konusunda yardımcı olmaya çalışacaktı. 

Buna ek olarak yine bir aşırı hız cezası nedeniyle Zoom üzerinden görülecek başka bir davada da yapay zekâ kullanılacaktı. Burada ise bir teleprompter yoluyla sanığa danışmanlık verilecekti. Ancak yeni gelişmeler, bunların hiçbirinin gerçekleşmeyeceğini ortaya koydu.

DoNotPay, aslında 2015 yılında basit bir sohbet robotu olarak hayatına başlamıştı. O zamandan beri de sitesi üzerinden aldıkları cezaları en aza indirmek isteyen insanlara hukuki yardım sunuyordu. Sohbet botlarındaki gelişmelerle birlikte çok daha iyi hâle gelmesi de de ilk kez gerçek bir duruşmada kullanılmasının yolunu açmıştı.


Benzer Haberler

Lute’un raporunun eylül ayında hazır olması bekleniyor

Voice Kıbrıs Haber

Almanya’da Cuma sabahı tüm trenler duracak

Voice Kıbrıs Haber

İstihdam rakamı 379 bin 842

Pakistan Savunma Komitesi Başkanı Said, KKTC konusunda çağrıda bulundu

Voice Kıbrıs Haber

Gran Fondo için tarihler belli oldu!

Covid-19’a karşı uygulanan aşı 4 milyar 700 milyon dozu geçti

Voice Kıbrıs Haber