"Kimliksizler" grubu Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Zambarta’ya sıkıntılarını anlattı - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

“Kimliksizler” grubu Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Zambarta’ya sıkıntılarını anlattı“Kimliksizler” grubundan bir heyet, Avrupa Komisyonu Güney Kıbrıs Temsilciliği Başkanı Myrto Zambarta ile görüşerek, Kıbrıslı Türklerin vatandaşlık almakla ilgili yaşadığı sıkıntıları aktardı.

Görüşmede, bir tarafı Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşı olmayan evliliklerden doğan Kıbrıslı çocukların vatansız kaldıkları ve insan haklarının ihlal edildiği anlatıldı. Ayrıca, vatandaşlık yasalarına aykırı davranıldığı ve ayrımcılık yapıldığı vurgulandı. Konunun seyahat özgürlüğü, eğitim hakkı gibi boyutlarının da bulunduğu görüşü aktarıldı.

Avrupa Birliği üyesi bir devletin vatandaşı olan Kıbrıslı Türk hamile kadınların, çocuklarını doğurmak üzere yabancı bir ülkeye gitmek zorunda kaldıkları belirtildi.
Heyet, uzun yıllardır devam eden davalar hakkında Zambarta’ya bilgi vererek, mahkemelerin konuyu sonuçsuz bıraktığını vurguladı.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu