FeaturedKIBRIS

Kıbrıs Açık Üniversitesi Akrotiri Tuz Gölü’nde bir proje uygulayacak


Kıbrıs Açık Üniversitesi (OUC), Akrotiri Tuz Gölü ekosisteminin dayanıklılığını artırarak , karşılaştığı baskılara dayanabilmesini sağlamayı amaçlayan bir proje uygulayacak.

Üniversite tarafından yapılan basın açıklamasında, Profesör Ioannis Vogiatzakis ve araştırmacılar Dr. Elli Tzirkalli, Dr. Paraskevi Manolaki ve Dr. Savvas Zotos tarafından koordine edilen Açık Üniversitedeki Karasal Ekosistemler Yönetim Laboratuvarı’na proje için Birleşik Krallık Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanlığı (DEFRA) – DARWIN Plus Fonu’ndan 0,5 milyon avro tutarında finansman sağlandığı belirtildi.

PROJE 3 YIL SÜRECEK

Üç yıl sürecek Akrotiri Tuz Gölü ekosisteminin Dayanıklılığının Artırılması projesi, Açık Üniversite tarafından Kent Üniversitesi ve Kıbrıs’taki Britanya Egemen Üs Bölgeleri Çevre Bölümü ile işbirliğiyle uygulanacak.
Basın açıklamasında, nihai hedefin gölün uzun vadeli korunması olduğu belirtildi; sulak alan ve daha geniş çevre üzerindeki etkilerin zaten önemli olduğu ve acil koruyucu önlemler gerektirdiği vurgulandı.

Açıklamada araştırmacıların amacının, Akrotiri Tuz Gölü’nü çevreleyen “basınç bölgesinde doğal ve antropojenik tehditlerin derecesini ölçmek, ekolojik işlevlerin dayanıklılığını artırmak için belirli faaliyetleri, sağlam ekolojik ve koruma uygulamalarını hayata geçirmek” olduğu kaydedildi.

(Kaynak : KHA)


Benzer Haberler

Lefkoşa’daki korkunç olayla ilgili araştırma sürüyor!

Voice Kıbrıs Haber

Nöbetçi eczaneler (21 Haziran 2024)

Voice Kıbrıs Haber

Sofokleous “ Sanat, hayatın içerisinde olmalı”

Bilun Güneş

Serdal Gündüz ile Berke Özbek’in bugünkü duruşmasında 14 emare daha sunuldu

Voice Kıbrıs Haber

Cumhurbaşkanlığı’nda Kıbrıs konusuyla ilgili istişare toplantısı!

Voice Kıbrıs Haber

Meteorolojiden yağmur müjdesi!

Voice Kıbrıs Haber