DÜNYAFeatured

İsrail Dışişleri Bakanı uyardı “Hizbullah ile savaş kararı yakın”


İsrail Silahlı Kuvvetleri, salı günü geç saatlerde Lübnan’a yönelik bir saldırı için operasyonel planların onaylandığını duyurdu. Bu duyurunun ardından İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Hizbullah’la topyekün savaş kararının yakında geleceğini söyledi. Katz, yaptığı sosyal medya paylaşımında, “Topyekün bir savaşta Hizbullah yok edilecek ve Lübnan ciddi şekilde mağlup edilecek” ifadelerine yer verdi.

İsrailli generaller, salı günü geç saatlerde Lübnan’a yönelik bir saldırı planını imzaladıklarını duyurdu. Bu duyurunun ardından İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Hizbullah’la topyekün savaş kararının yakında alınacağını söyledi.

Artan gerilim Hizbullah’a ait bir casus insansız hava aracının kuzeydeki Hayfa kenti üzerinde kaydettiği, hassas bölgelerin ve sivil mahallelerin görüntülerini de içeren video görüntülerinin yayınlanmasının ardından geldi.

Görüntülerin yayınlanması, Hayfa’ya yönelik ince örtülü bir tehdit olarak yorumlandı.

Geçtiğimiz hafta üst düzey bir Hizbullah komutanı, İsrail’in hava saldırısı sonucunda öldürülmüştü. Saldırının ardından İsrail’in kuzeyi, Hizbullah’ın sekiz aydır süren savaştaki en ağır bombardımanına maruz kalmıştı.

Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah’ın Çinli ve Hintli şirketler tarafından işletilen Hayfa limanlarına zarar verme tehdidi sonrasında Katz, sosyal medya platformu X’te, “Hizbullah ve Lübnan’a karşı oyunun kurallarını değiştirmeye karar verme anına çok yaklaşıyoruz. Topyekün bir savaşta Hizbullah yok edilecek ve Lübnan ciddi şekilde mağlup edilecek” paylaşımında bulundu.

İsrail ordusu ise daha sonra “Lübnan’a yönelik bir saldırı için operasyonel planların onaylandığını ve doğrulandığını ve birliklerin sahadaki hazırlığının artırılmasına devam edilmesi yönünde kararlar alındığını” duyurdu.

Katz’ın yorumları, İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin salı günü Lübnan savaş planlarını onayladığını açıklamasının ardından geldi.

İsrail Silahlı Kuvvetleri, generallerin bir değerlendirme yaptığını ve bu değerlendirme sırasında “kuvvetlerin sahadaki hazırlığının hızlandırılması” da dahil olmak üzere “Lübnan’a yönelik bir saldırı için operasyonel planların onaylandığını” söyledi.

Geçtiğimiz hafta Hizbullah, 200’den fazlası tek bir günde olmak üzere yüzlerce insansız hava aracı ve füze fırlatmıştı.


Benzer Haberler

Yarın yer yer sağanak yağış bekleniyor

Voice Kıbrıs Haber

Girne Turizm Limanı’nda Nokta Operasyonu!

Voice Kıbrıs Haber

Kıb-Tek, dolandırıcılık maksatlı kurulan sitelerle ilgili halkı uyardı

Voice Kıbrıs Haber

Denizde cansız bedeni bulunan şahsın kimliği belirlendi

Voice Kıbrıs Haber

Taşkent Doğa Parkı’ndan Kıbrıs için önemli keşif!

Voice Kıbrıs Haber

Mehmet Dursun için başlatılan kampanya devam ediyor: Hedefe yüzde 45 ulaşıldı

Voice Kıbrıs Haber