DÜNYAFeatured

İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı; yaşam belirtisi yok


İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, helikopter kazasında hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin enkazına ulaşıldı. İran devlet televizyonu, kazada Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Helikopterde İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin yanı sıra Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tebriz Cuma İmamı Ayetullah Ali Haşim ve Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Malik Rahmeti’nin olduğu açıklanmıştı.

Helikopterin yeri bulundu

İran’ın resmi haber ajansı IRNA, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin yerinin bulunduğunu duyurdu.

IRNA’nın Telegram hesabında konuya ilişkin bilgi verildi. Söz konusu haberde, “Cumhurbaşkanı Reisi’nin helikopterinin yeri bulundu. Arama kurtarma timleri kazanın meydana geldiği yere yaklaştılar.” ifadelerine yer verildi.

İran’ın, enkazın bulunması için Türkiye’den yardım istemesinin ardından Ankara Akıncı İHA’ları göndermişti.

Yaşam belirtisi yok

İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ı taşıyan helikopterin enkaz noktasında yaşam belirtisi olmadığını duyurdu.

Haberde Reisi ve heyetini taşıyan helikopterin enkazında yaşam belirtisi olmadığı kaydedildi.

Arama kurtarma timlerinin olay yerine doğru hareket ettikleri belirtildi.

Kaza

Azerbaycan ziyaretinin ardından ülkesine dönen İran cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan 3 helikopterden ikisinin ‘sert iniş yaptığı’, birinin ise düştüğü kaydedildi.

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, İran cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan konvoydaki helikopterlerden birinin ‘sert bir iniş yaptığını’ ve kurtarma ekiplerinin zorlu hava koşulları nedeniyle zorluk yaşadığını açıkladı.

Reisi, İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletinde seyahat ediyordu. Devlet televizyonu, olayın meydana geldiği bölgenin, İran’ın başkenti Tahran’ın yaklaşık 600 kilometre  kuzeybatısında, Azerbaycan sınırındaki bir şehir olan Jolfa yakınlarında olduğunu açıkladı.

Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte baraj açılışı yapmak üzere pazar günü erken saatlerde Azerbaycan’a gitmişti. Baraj, iki ülkenin Aras Nehri üzerine inşa ettiği üçüncü baraj olma özelliğini taşıyor.

63 yaşındaki Reisi, daha önce ülkenin yargısını yönetmiş olan katı görüşlü bir kişi olarak biliniyor.

İran’ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney’in himayesi altında görülen Reisi’nin Hamaney’in ölümünden veya görevden ayrılmasından sonra yerine geçebilecek kişi olarak görülüyordu.


Benzer Haberler

Serdal Gündüz ile Berke Özbek’in bugünkü duruşmasında 14 emare daha sunuldu

Voice Kıbrıs Haber

Cumhurbaşkanlığı’nda Kıbrıs konusuyla ilgili istişare toplantısı!

Voice Kıbrıs Haber

Meteorolojiden yağmur müjdesi!

Voice Kıbrıs Haber

Ermenistan, Filistin Devleti’ni resmen tanıdı

NTV

98 davadan itham edilen Serdal Gündüz ile Berke Özbek yeniden mahkemede!

Voice Kıbrıs Haber

İsrail çatışmaları Güney Kıbrıs’ta GPS krizine neden oldu

Voice Kıbrıs Haber