DÜNYAFeaturedTeknoloji

İnsanların milyonlarca yıl önce yaşayan ilk atalarına dair önemli keşif!

ABD’li ve Güney Afrikalı araştırmacılar, insanlığın tarihine dair önemli bir keşif yaptı. Yaklaşık 2 milyon yıl önce Güney Afrika’da yaşayan Australopithecus sediba adlı insansının (hominin hem insanlar gibi yürüdüğü hem de maymunlar gibi yürüyebildiği ortaya çıktı.

ABD’deki New York Üniversitesi ve Güney Afrika’daki, Witwatersrand Üniversitesi tarafından yapılan çalışma, insansıya ait fosilleri tamamlamak için Güney Afrika’daki bir mağarada bulunan kemikleri kullandı.

Bununla birlikte, Australopithecus sediba ilk olarak 2010 yılında Witwatersrand Üniversitesi’nde Prof. Dr. Lee Berger ve ekibi tarafından tanımlandı. Son fosiller, Johannesburg’un kuzey batısında, “İnsanlığın Beşiği Dünya Miras Alanı”ndaki Malapa bölgesinin yanından geçen bir maden yolunun kazıları sırasında 2015 yılında bulundu.

Bir kadına ait olduğu belirlenen kalıntıların alt sırtında dört omur ve ayrıca omurgayı pelvise bağlayan sakrum adı verilen bir kemik içerdiği belirtildi.

Araştırmacılar, kadına Swahili dilinde ‘koruyucu’ anlamına gelen Issa adını verdi. Keşif ayrıca insanlar gibi  Australopithecus  sediba’nın da sadece beş bel omuruna sahip olduğunu ortaya koydu.

“eLife” bilimsel dergide yayımlanan çalışmanın baş yazarı Prof. Dr.  Scott Williams, “Bel bölgesi, en eski atalarımızdaki iki ayaklılığın doğasını anlamak ve yürümeye ne kadar iyi adapte olduklarını anlamak için kritik öneme sahip” diye konuştu.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu