İkinci Cumhurbaşkanı Talat Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundu - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

İkinci Cumhurbaşkanı Talat Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundu

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıslı Türklerin uluslararası alanda adeta yok olduğunu söyledi.
Talat, “Kıbrıs sorununda yeni bir gelişme olması için herhalde Cumhurbaşkanı Tatar’ın görevini tamamlamasını bekleyeceğiz” dedi.
Talat, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Ulaş Barış’ın hazırlayıp sunduğu ‘Gündem’ adlı programa konuk oldu.
Kıbrıs Postası’nda yer alan habere göre Talat, Kıbrıs sorunundaki son gelinen durumu değerlendirdi.

“…KİMSE GÖRÜŞMEZ”
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın savunduğu tezden dolayı kimsenin kendisiyle görüşmediğine dikkat çeken Talat, “Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde Kıbrıs’ta bir çözümün iki devlet temelinde olamayacağı tescil edildi. Buna rağmen Tatar, hala iki devlet temelinde bir çözüm anlayışını savunursa onunla kimle görüşmez” dedi.
Talat, Türkiye’nin Kıbrıs sorunu konusunda bir manevra yapmasının beklenmediğine değinerek, “Her halükarda Türkiye çok ciddi bir sıkışıklık içine girecek” diye konuştu.
Doğrudan dış yatırımın gelmemesi durumunda Türk ekonomisinin kalkınamayacağına dikkat çeken Talat, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
“Ekonomik kalkınma için siyasi istikrar, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve Türkiye’nin kanayan yaralarından biri olan Kıbrıs sorununun çözümü gereklidir. Bu yara uzun süredir kabuk bağladıydı. Türkiye, Annan Planı döneminden Crans Montana görüşmelerine kadar Kıbrıs sorunu konusunda dünyada aklanmıştı.”
“DENKTAŞ DÖNEMİNDEN DE GERİYE GİDİLDİ”
Talat, çözüm çalışmalarında Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın döneminden de geriye gidildiğine işaret ederek, “Denktaş görüşürdü. ‘İki devleti tanımazsanız görüşmem’ demezdi. Hiçbir zaman masadan kaçmadı” ifadelerini kullandı.

“HERHALDE HİÇ BU KADAR KÖTÜ BİR DURUMDA OLMAMIŞTIK”
İkinci Cumhurbaşkanı Talat, ülkenin geldiği son durumu da değerlendirdi. Her şeyin karmakarışık bir halde olduğuna dikkat çeken Talat, “Kıbrıs sorunundan tutun da günlük yaşama kadar her konuda ciddi sıkıntılar var” diye konuştu.
İnsanların geçim derdi yaşadığına vurgu yapan Talat, “Herhalde hiç bu kadar kötü bir durumda olmamıştık. Kötü bir yönetim de var” ifadelerini kullandı.
REÇETE YOLSUZLUĞU SORUŞTURMASI…
Talat, reçete yolsuzluğu soruşturması ve bunun etkileriyle ilgili de konuştu. Yolsuzluk yapmak isteyen insanlara olanak tanımamak adına doğru usuller uygulanması gerektiğini söyleyen Talat, “Kötü niyetli insanlar, doğru usuller uygulamazsa açığı değerlendirirler” dedi.
Ülkede yasaların ve usullerin yanlış olduğuna dikkat çeken Talat, “Belki de soruşturma kapsamında mahkemeye çıkarılan birçok doktor ve eczacı suçsuzdur. Basın da bunları teşhir ediyor. Bir insan mahkum edilene kadar masumdur” açıklamasında bulundu.
( Kaynak Kıbrıs Postası)Benzer Haberler

Başa dön tuşu