"Hayat pahalılığı verilmeden erimiş olacak" - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

“Hayat pahalılığı verilmeden erimiş olacak”

Meclis Genel Kurulu’nda 2022 Yılı Ek Bütçe Yasa Tasarısı üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, ek bütçe konusunun seçim döneminden itibaren konuşulmaya başlandığını hatırlatarak, döviz dolaylı hazırlanan ek bütçeyle ilgili eleştirilerde bulunarak, “gelir artışıyla ilgili bir çalışma olmadığını” vurguladı.

2022 bütçesinde belediyelere öngörülen 7 milyar 130 milyon mahali gelirin ek bütçede 8 milyar 440 milyon olduğunu söyleyen Erhürman, bu rakamların öngörülenlerin yetersiz olduğunu kanıtladığını bu rakamların da yıl sonuna kadar yeterli olmayacağını söyledi.

Yüzde 43,10 olarak  5 aylık verilen hayat pahalılığının bu ay verilmesi gerektiğini, bu ay da yüzde 15 çıkarsa bu 43.1’in zaten verilmeden erimiş olacağını dile getiren Erhürman, belediyelerin de alması gereken katkıyı alamayıp bu belirlenen hayat pahalılığıyla “dayak yemiş olacağını” belirtti.

Erhürman, ek bütçenin bunlar göz önüne alınarak hazırlanması gerektiğini hatırlatarak, özel okulların yabancı parayla kayıt yaptırmasından dolayı kadınların da çocukları kamu okullarına gönderip ekonomiden çekilmeye başladığını savundu.

Vergilendirilmemiş gelirlerin nasıl vergilendirileceğini ve maliyenin gelirlerinin nasıl arttırılacağını görmeyi bekledikleri ancak ek bütçede öyle bir şey olmadığını belirten Erhürman, ek bütçede rakamları görmek istediklerini kaydetti.

Uluçay

CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay ise, ek bütçe ihtiyacını uzun zamandır dile getirdiklerini, haziran ayı ortasında bugün bu bütçeyi görebildiklerini ancak herhangi bir yeterliliği olmadığını algıladıklarını belirtti.

Eldeki olanaklar çerçevesinde yapılan ek bütçenin ekonomiye hareketlilik katması gerektiğini dile getiren Uluçay, ortaya konan ek bütçeyle ekonomiye yeni bir yön verebilirler mi onu konuşmak gerektiğini belirtti.

Uluçay, dövizin TL karşısında değer kazanmasının ülke bütçesinde yarattığı açığın sürekli arttığını, hayat pahalılığının verilmesinin piyasaya da bir motivasyon sağlayacağını, o nedenle HP’nin ne zaman yansıyacağını bilmek istediğini söyledi.

TC’nin izlemeye çalıştığı para politikasının TL’nin değer kaybetmesinin önünü alamadığını, bu nedenle de enflasyonun yükselmesine engel olunamadığını dile getiren Uluçay, TC Merkez Bankasının halka senet satmaya başlamasını da değerlendirdi.

Uluçay, ek bütçeyle ikinci altı ayda yaşanan sıkıntıları gidermek için neler yapılacağını sorarak, yapılacakların ayrıntılı şekilde açıklanması gerektiğini kaydetti.

Uluçay, bir kez daha ekonomiye katkı yapacak adımları sıralayarak, sınır kapılarındaki geçişlerin kolaylaştırılması gibi önerilerini sundu ve yapılacak en önemli katkının da HP ödeneği vermek değil piyasadaki dengeleri korumak olduğunu belirtti.

Güven Arttırıcı Önlemler paketi olarak ortaya atılan ve bilgiye sunulan konunun istişare edilmesi gerektiğini yineleyen Uluçay, Euro bazlı muhasebe sistemi ve Euroya geçiş sürecinin hayata geçirilebileceğini, bunu hep beraber başarabileceklerini söyledi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu