Güneyde beyaz kameraların kullanımı konusunda bilgi verildi - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

Güneyde beyaz kameraların kullanımı konusunda bilgi verildiKıbrıs Rum Kişisel Nitelikli Verilerin Korunması Komiseri İrini Loizidu Nikolaidu merkezî noktalara yerleştirilen ve kamuoyunda “beyaz kameralar” olarak anılan 360 derece görüş alanına sahip kameraların “cezai suçların araştırılmasında, trafik kazası durumlarında yargıya gönderilmiş anlaşmazlıkların giderilmesinde kullanılmadığını öne sürdü.

Alihtia ve Haravgi’nin haberine göre Nikolaidu, bir süre önce “beyaz kameralar” ile ilgili haberler yayımlanması üzerine dün yayımladığı açıklamada, sözü edilen kameraların “çektiği videoların DVR’lerde (dijital video kaydedici) kaydedildiğini ve yeni video eklendiğinde öncekinin otomatikman silindiğini, bu kameraların sadece trafik takibi için kullanılabildiğini” kaydetti.

Bahse konu kameraların Güney Kıbrıs’ta 2014’ten beridir faaliyette olduğunu belirten Nikolaidu “kameralar, araç kuyruğunun nereye kadar ulaştığının izlenmesi için yüksek direklere, genellikle yola yakın noktalara monte ediliyor. Yükseklikleri ve açıları nedeniyle araç plakalarını okuyamıyor ve sürücünün görüntüsünü alamıyor” ifadesini kullandı.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu