Kıbrıslı Rum öğrenciler düşük kira bedeniyle Kuzeyi tercih etmeye başladı - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

Kıbrıslı Rum öğrenciler düşük kira bedeniyle Kuzeyi tercih etmeye başladı

Güney Kıbrıs’ta üniversite eğitimi gören bazı Kıbrıslı Rum öğrencilerin, Güney’de ev kira bedellerinin yüksek olması sebebiyle Kuzey Kıbrıs’ta Metehan bölgesi başta olmak üzere kiraladıkları evlerde ikamet ettikleri bildirildi.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs’ta üniversite öğrencilerinin barınma sorunlarının Meclis Eğitim Komitesi’nin dünkü toplantısında ele alındığını, toplantıda KKTC’de ev kiralamayı tercih eden Kıbrıslı Rum öğrencilerin de konuşulduğunu yazdı.

Habere göre, komite toplantısında konuşan milletvekili Alekos Trifonidis, KKTC’de ev kiralayan Kıbrıslı Rum öğrencilerden bazılarını evlerinde ziyaret ettiğini ve tek odalı ev için 170, iki odalı ev için ise 200-220 Euro kira ödediklerini öğrendiğini belirtti.

Kendisinin “Ayios Demetios” (Metehan) bölgesinde ikamet eden 4-5 Kıbrıslı Rum öğrenciyle görüşmüş olmasına karşın, aynı bölgede 50 kadar Kıbrıslı Rum öğrencinin kaldığı yönünde bilgi edindiğini ifade eden Trifonidis, Güney Kıbrıs’ın dağlık köylerinden veya diğer kentlerinden Güney Lefkoşa’ya öğrenim görmek için gelen üniversite öğrencilerinin bu yöntemi seçtiklerini aktardı.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu