“Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2022” ödül töreni ve sergi açılışı yapılacak - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

“Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2022” ödül töreni ve sergi açılışı yapılacak

Kültür Dairesi tarafından düzenlenen “Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2022”nın ödül töreni ve sergi açılışı, 24 Mayıs Salı günü yapılacak.

Kültür Dairesi’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve bu yıl Birkan Uzun anısına düzenlenen “Genç Sanatçılar Resim Yarışması”nın ödül töreni ve sergi açılışı, salı günü, saat 19.00’da Lefkoşa’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılıyor.

Sergi açılışı, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu tarafından yapılacak. Ödül plaketleri ve teşekkür belgeleri sergi açılışında sahiplerini bulacak.

Seçici kurul üyeliklerini Hüseyin Özinal, Gökçe Keçeci ve Osman Keten’in yaptığı ve 6 Nisan’da sonuçları açıklanan “Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2022”de; Başarı Ödülü’ne Nurtane Karagil’in “Sabah Uyanmaları” adlı çalışması, Kültür Dairesi Özel Ödülü’ne Halil Çobancık’ın “Body” adlı çalışması, Birkan Uzun Özel Ödülü’ne Tuğse Bardak’ın “Özlem İçinde Korku” adlı çalışması ve Jüri Özel Ödülü’ne de Aydın Apel’in “Kedi Oteli; Maskeli Patiler” adlı çalışması layık bulunmuştu.

Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre, önceden takvimlendirildiği şekilde ödül plaketleri ve teşekkür belgeleri sergi açılışında, ödül çekleri de sergi kapandıktan sonra Kültür Dairesi’nde takdim edilecek. Başarı Ödülü almaya hak kazanan esere 6,000 TL, Kültür Dairesi Özel Ödülü’nü almaya hak kazanan esere 4,000TL, Birkan Uzun Özel Ödülü ve Jüri Özel Ödülü’nü almaya hak kazan eserlerin her birine de 2,000TL para ödülü verilecek. Bu yıl 30 katılımcının toplamda 107 çalışma ile yer aldığı yarışmada seçici kurulun değerlendirmesi sonucunda toplam 15 genç sanatçının 31 eseri de sergilenmeye değer bulunmuştu. Eserleri sergilenecek genç sanatçıların teşekkür belgeleri de sergi açılışında verilecek.

Sergide ödüllü eserlerle birlikte toplam 15 genç sanatçının 31 eseri sanatseverlerin izlenimine sunulacak.

Kültür Dairesi’nin anlayış ve eğitim ayrımı gözetmeksizin; genç kuşak ressamların özendirilmesi, yeni değerlerin saptanması, bu alanda eser üreten genç sanatçıların çalışmalarının bir arada sergilenmesi ve başarılı ressamların ödüllendirilerek teşvik edilmesi amacıyla düzenlediği “Genç Sanatçılar Resim Yarışması 2022”nin sergisinde ödüllü eserlerle birlikte sergileme alan toplam 15 genç sanatçının 31 eseri sergilenecek.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu