FeaturedKIBRIS

Gardiyanoğlu “Emeklilik yaşına gelmiş primleri 5 yıla kadar eksik olanlara yönelik yasa hazırlanıyor”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, emeklilik yaşına gelmiş primleri beş yıla kadar eksik olanlara yönelik yasanın hazırlandığını, görüşlerin alınacağını söyledi.

BARÇIN “EYT ÇALIŞMALARI NE AŞAMADA ?”

CTP milletvekili Devrim Barçın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na EYT ile ilgili çalışmaların ne aşamada olduğunu açıklaması çağrısında bulunarsk, çalışmanın aşamalarının ve ne zaman sonlanacağının toplumla paylaşılması gerektiğini söyledi.

Barçın, sigortalarda ise yaşı geldiği halde prim eksikliği olduğundan emekli olamayan çok sayıda kişi bulunduğunu, sistemde yasal düzenleme yapılması gerektiğini söyleyerek, sigorta prim borçlanması hakkının beş yıl, on yıla kadar sağlanması gerektiğini belirtti.

GARDİYANOĞLU “ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR”

Gardiyanoğlu, Sosyal Sigortalara 1 Ocak 2008 öncesi kaydı olanlarla ilgili çalışmanın yapıldığını, emeklilik yaşının 55’e indirildiğinde farkın 9 bin kişi olduğunu, bu konuya yönelik çalışma da yapıldığını belirtti.

Gardiyanoğlu, sürdürülebilir bir formül için ikinci bir çalışma başlatıldığını kaydetti.

Gardiyanoğlu, kamu hastanelerinde sigorta kayıtlarını yaptırmayanların zorluk yaşadığını ancak sistemin açıldığını, kayıt yaptırmayanların haktan yararlandırılamamasına yönelik sorunun giderildiğini söyledi.

Halka çağrı yapan Gardiyanoğlu, evlenenlerin evlilik belgelerini, çocuklarının doğum belgelerini en yakın sosyal sigortalara götürerek kayıt yaptırmalarını gerektiğini anımsattı.


Benzer Haberler

Çin ana karasında ilk maymun çiçeği vakası görüldü

Voice Kıbrıs Haber

“Cesaret konusunu ilk Sayın Denktaş’ın düşünmesi gerek”

Voice Kıbrıs Haber

Türkiye’de son 24 saatte 137 can kaybı

Voice Kıbrıs Haber

YKS sonuçları açıklandı

Voice Kıbrıs Haber

Çanakkale Ayvacık’ta 4,3’lük deprem

Yunanistan Dışişleri Bakanı Türkiye’yle diyaloğun başlayacağını açıkladı