FeaturedSporVOI Özel Haber

“Futbola ayrılan bütçe alternatif spor dallarına ayrılsa ambargo kalmazdı”

Tünay MERTEKCİ

Görevi devraldığı günden itibaren birçok adım attığını belirten genç ve başarılı başkan, anı turnuvaları düzenlediklerini, yaz ligi oluşturduklarını, tombala geceleri etkinliği yaptıklarını, gençlik akademisi ve kadınlar takımı kurduklarını vurguladı.

Ülkemizde futbola ayrılan paranın alternatif spor dallarına ayrılması durumunda ambargoları çoktan delebileceklerini söyleyen Çalıcı, Ekim ayında ülkemizde dünya çapında en büyük dart organizasyonlarından birinin gerçekleşeceği müjdesini verdi.

Ülkemizde dernek, birlik ve kulüp yöneticiliğinin ‘yasal dilencilik’ olduğuna dikkat çeken Çalıcı, maddi zorluk yaşadıklarını söyledi. Eskiden dernek, birlik ya da kulüpler için ‘tabela derneği’ sözünün kullanıldığını kaydeden Çalıcı, bir binalarının dahi olmadığını ve ‘çanta derneğe’ dönüştüklerini kaydetti.

Çalıcı: Gençlerin de istemesiyle birliği devralıp toparladık

Lefkoşa Dart Birliği Başkanı Turgut Çalıcı, 2010 yılında Lefkoşa Spor Birliği’ni kurduklarını söyledi. 2010-2011 yılında bu birlik adı altında faaliyet gösterdiklerini belirten Çalıcı, 2011’den 2014 sezonunun bitişine kadar faaliyet göstermediklerini kaydetti.

2014 – 2015 sezonunda aktif siyasetten bir adım geri atarak dart sporuna geri döndüğünü ifade eden Çalıcı, “Döndüğüm zaman 2014’ten 2016 sezona kadar Lefkoşa Spor Birliği faaliyetlerine devam etti. Ardından 2017 yılında bazı gençlerin boşa çıkmasıyla birlikte alternatif sporcu sayısı da ortaya çıktı. Bazı takımlar hedef büyütüp süper lige çıktı, takımsız kalan ve dart oynamayı isteyen gençler takım bulmamızı istedi. Bir arayışa gittik. Bunun üzerine Lefkoşa Dart Birliği’nin boşta olduğu söylendi. Bu birliği neden alıp toparlamadığımızı söylediler. Bunun üzerine Lefkoşa Dart Birliği eski Başkanı Nevzat Dalyan’ı bulduk. Aktif bir birlik değildi ve bize devretmeyi kabul ettiler. Zaten devletler birlikler yasasından dolayı kapanmaya doğru gidecekti. Biz bu birliği devraldık” şeklinde konuştu.

“Birliği 5 başlıklı kağıt, 1 kaşe ve 1 tüzükle devraldık”

Birliği 5 başlıklı kağıt, bir kaşe ve bir de tüzükle devraldıklarını vurgulayan Çalıcı, ilk iş olarak tüzüğü dijital alana aldıklarını kaydetti. Devamında avukata gönderdiklerini söyleyen Çalıcı, sonra genel kurulu yaptıklarını ve faaliyetlere başladıklarına dikkat çekti. 2017 – 2018 sezonunun bu şekilde sonlandığını belirten Çalıcı, bu sezonda başarı elde etmediklerini fakat lig sonuncusu da olmadıklarını söyledi. Ertesi sezon gelişen olaylarla birlikte dart sporunun sanki bir gömlek gibi üzerlerine oturduğunu kaydeden Çalıcı, “Ülkemizde lider yoktur. Zümrelerin, örgütlerin sözcüleri vardır. Lider yoktur. Ben Turgut Çalıcı olarak aldığım işi sonuna kadar götürürüm her zaman. İnsanlar ‘başkan bize de takım kur’ falan derken geçen sezon 4 tane takım daha kurmuş olduk” dedi.

“Toplamda 10 turnuva yaptık”

Takım olarak başarı gösterirken bunun ötesinde maddi gelir de elde etmeleri gerektiğine dikkat çeken Çalıcı, dart birliklerinin genel olarak maddi gelir elde etmek için turnuvaları organize ettiğini belirtti.

Tekrardan bir toparlanma sürecine gittiklerini ve toplamda 9 tane anı turnuvası ve 1 tane de 10’uncu yıl turnuvası yaptıklarını vurgulayan Çalıcı, 10’uncu yıl turnuvasında Lefkoşa Dart Birliği’nde 10 yıllık dönemde kaç kişi başkanlık yaptıysa hepsine vefa gösterip plaket armağan ettiklerinin de altını çizdi.

“Vefa önemlidir. Vefasızlık edip mazinize sahip çıkmazsanız ileride hiçbir şey yapamazsınız” diyen Çalıcı, vefa gösterdiklerini ve vefa görmeye başladıklarını dile getirdi.

“Bize siyasi baskı uyguladılar”

Gençlik Dart Akademisi’ni kurduklarını söyleyen Çalıcı, bunun çok büyük bir adım olduğunu ve 8 gençle lige katıldıklarını belirtti. Bu gençlerin 2’si en yüksek sayı atmada ve en yüksek sayıdan bitirmede başarılı olduğunu ifade eden Çalıcı, kadın dart takımını da kurduklarını vurguladı.

Orada da şampiyon ve üçüncünün kendilerinden çıktığını ifade eden Çalıcı, “Yoktan yarattığımız insanlar oldu. Dart yaz ligini kurduk. Hala devam ediyor. 16 Eylül’de sonlanacak” dedi.

Tombala gecesi etkinlikleri de başlattıklarını söyleyen Çalıcı, “Ancak Lefkoşa’da tombalayı bütün büyük kulüpler parselledi. Mekan olarak biz Barış Manço Parkı’nı kullanıyoruz. Tombala sürecine giriştiğimizde pazartesinden çarşambaya kadar müsait olduğunu söyledi bize park işletmecisi. Pazartesi bizim ligimiz var. Çarşamba günü de Mesarya Dart Ligi var. Dolayısıyla Salı gününü seçmek zorunda kaldık. Barış Manço Parkı Kaymaklı’dadır. Kaymaklı Spor Kulübü’nün de tombala gecesi Salıdır. Ama biz Kaymaklı’ya saygısızlık yapmadan ödüllerimizi Kaymaklı’dan 300-500 lira altında tuttuk. Sonuç olarak yapılan komplike ve siyasi baskıyla, mahallede 64 imza toplandı. Belediye başkanına baskı yapıldı. Hükümette olan siyasi partide bulunan kişilerin eşleri de Kaymaklı yönetiminde. Bu şekilde bir siyasi baskı yapıldı bize. Tombalamızı Göçmenköy’e taşımak zorunda kaldık. Göçmenköy bize kapsını açtı ve Göçmenköy Parkı’nda tombalaya devam ettik. Ancak Kaymaklı’da yakaladığımız insan popülasyonunu Göçmenköy’e taşıyamadık. İnsanların ayağı nereye alışırsa oraya gider. Bunu sıkıntı olarak yaşadık 2 hafta. Tombalayı kaldırdık” diye konuştu.

“Sezonluk 70 bin lira giderimiz var”

Önümüzdeki yıl haziran ayı itibarıyla tekrardan tombala gecelerini yapacaklarını söyleyen Çalıcı, “Şu an Pazartesi Hamitköy, Salı Kaymaklı, Çarşamba Göçmenköy, Perşembe Gönyeli, Cuma günü ise Gençlik Gücü Spor Kulübü tombala yapar. Yani Lefkoşa’da 5 gece 5 kulüp tombala yapar. Lefkoşa Dart Birliği küçük bir camiadır. Örneğin önümüzdeki tombala sezonunda Yenicami ve Çetinkaya tombala yapıyorum derse ve bu günlerden birine tombala gecesini koyarsa kim cevap verecek bu kulüplere? Aynı gün tombala yapmayalım diyorlar. Tamam güzel de biz parayı nereden bulacağız? Biz de hayatımızı idame ettirmek zorundayız” dedi.

Yaptıkları hesaplamalar sonucunda 70 bin lira giderlerinin olduğunu söyleyen Çalıcı, bu parayı bulmanın çok zor olduğunu kaydetti. Para bulmak için ya bilet satmaları gerektiğini ya rakı gecesi yapmaları gerektiğini ya da tombala gecesi organize etmeleri gerektiğini belirten Çalıcı, “Zaten ülkemizde yöneticilik yasal dilenciliktir. Biz gelecek sezon Salı günleri tombala gecelerimize devam edeceğiz. Lefkoşa Dart Birliği bu ülkede 450 kişilik tombala gecesi yaparak kulüplerin haricinde bir birliğin bu kadar insan toplayabileceğini gösterdi. Tombala gecelerinde artık birliğimizin ismi vardır” dedi.

“Göçmenköy dart sporuna kucak açtı”

Kulüp lokallerinin ne yazık ki olmadığını söyleyen Çalıcı, kulüp lokali için Göçmenköy İdman Yurdu ile bir protokol imzaladıklarını kaydetti. “Bize yer verdiler tesislerin içerisinde lokal yapabilmemiz için. İşin özeti Göçmenköy’ün dart sporuna kucak açmasıdır. Göçebe olmayalım, lokalimiz olsun diye bize yer gösterdiler. Şu an lokal yapmamız için yer var fakat maddi sıkıntı çekiyoruz” dedi.

Bu maddi zorluklar içerisinde sezona mı hazırlanacaklarını yoksa lokal mı yapacaklarını belirten Çalıcı, bu paraları nereden bulacaklarını düşündüklerini söyledi.

Şu an Yenicami ve Barış Manço’da dörder hedef tahtalarının olduğunu belirten Çalıcı, ancak bu sahaların kendilerine yetmediğini ifade etti.

Takım sayısının altıya çıktığını dile getiren Çalıcı, takım sayısının da gün geçtikçe arttığını kaydetti. Dart sporuna olan ilginin gün geçtikçe arttığını ifade eden Çalıcı, “Çünkü gençleri de kattık işin içine. Dıştan gelen insanları kabul ettik. 10 kişiyle kalalım mantığında olmadık hiçbir zaman” dedi.

“Bu spordan alkolü temizledik”

Alternatif spor dalları içerisinde federasyon bazında bakıldığı zaman en çok kayıtlı kulüp sayısına sahip, en çok sporcu sayısına sahip federasyonun Kuzey Kıbrıs Dart Federasyonu olduğunu belirten Çalıcı, geçen yılki 18 takıma ek olarak bu sezon 22 kulüp olacağını belirtti.

Bir elektronik sayaçlarının sadece bin 800 liradan başladığını ifade eden Çalıcı, bir hedef tahtası fiyatının da 650 liradan başladığını vurguladı.

Bir set ok fiyatının ise 350 liradan başladığını kaydeden Çalıcı, dart sporunun pahalı bir spor olduğunu fakat insanlarımızın gönüllü olarak bu sporu yaptığını belirtti.

Söz konusu sporda alkolü de temizlediklerini ifade eden Çalıcı, “Birliklerin altında artık alkollü turnuva yapılmıyor. Lefkoşa Dart Birliği’nin adı bir alkol turnuvasıyla anılmaz. Spordur çünkü yaptığımız. Ben gençlik akademisini kurmuşsam, kadın ligini kurmuşsam, alkolü işin içinden çıkartmam gerekirdi ve çıkarttım. Bizim için çok önemliydi ve başardık” şeklinde konuştu.

“Her şeyin başı maddiyattır”

Her şeyin başının maddiyat olduğuna dikkat çeken Çalıcı, “Öncelikle alternatif spor dallarına ne kadar değer verdiğimize gelen bütün hükümetler bakmalı. Hangi hükümetin alternatif spor dalları üzerine bir vizyonu oldu? Gidip konuştuğumuz zaman futboldan bahsediyor yetkililer. Eskiden tabela derneği derlerdi şimdi bina da yok çanta derneğine döndük” dedi.

Dart Federasyonunun başardığı büyük bir olay olduğuna dikkat çeken Çalıcı, bu sporun bireysel bir spor olduğunu belirtti. Ülkemizde yaygın olan bireysel sporların bilardo ve dart olduğunu söyleyen Çalıcı, bilardo sporunun başarıp yurt dışına açıldığını ifade etti.

“Ekim ayında uluslararası organizasyon ülkemizde yapılacak”

Çalıcı, “Şu anda bizim dart federasyonumuzun İngiltere’deki en büyük organizasyonla 10 yıllık bir sözleşme imzaladı. Dünyada yılda 450 turnuva düzenleyen organizasyon, 10 yıl burada turnuva yapılacak. Birincisi ekim ayında Kaya Artemis Otel’de yapılacak. Şimdiden 350’nin üzerinde bir rezervasyon var. Televizyonlarda izlediğimiz oyuncular ekim ayında ülkemize gelecek. Biz bu kişilerle oynayacağız. Bu inanılmaz bir adımdır. Buna turizm bakanlığının da dışişleri bakanlığının da spor dairesinin de sahip çıkması gerekir. Maddi ve manevi destek çıkmaları gerekir. Artık bazı şeyleri futbolla çözülmediğini gördük. Futbolun ambargoları delemediğini gördük. Futbola ayrılan bütçenin dörtte biri bireysel spor dallarına ayrılmış olsa bu ambargoyu biz çoktan delerdik. Ama oy kaygısı güdüldüğü için ülke içerisinde siyasiler de futbol camialarına parayı akıtıyor. Günün sonunda yasal dilencilik yaparak idame ettirmeye çalışıyoruz” diye ekledi.

Voice Of The Island – 2019


Benzer Haberler

Ülkü Canbaz Yılmaz için acil kan aranıyor!

Voice Kıbrıs Haber

Girne’de elektrik kesintisi olacak

Voice Kıbrıs Haber

Aracın önünü tıkaması sonucu çarpıştılar: 1’i bebek 6 yaralı!

Voice Kıbrıs Haber

“2022 yılı başından bugüne kadar 38 kazı yapıldı 12 kişiye ulaşıldı”

Voice Kıbrıs Haber

Bugün hava nasıl olacak?

Voice Kıbrıs Haber

“Çocuk Gözüyle Kıbrıs’ın Sokak Oyunları” fotoğraf yarışmasına başvurular devam ediyor