DÜNYAFeatured

Fuji Dağı manzarası branda ile kapatıldı


Japonya‘ya giden turistlerin sayısında bu yıl rekor bir artış var. Ancak bu artış Japon halkını bıktırmış durumda. Ülkenin en yüksek dağı olan Fuji‘nin görülebildiği noktaya turist akınını önlemek için bariyer yapıldı. Bariyerin inşasının tamamlanmasıyla dağ manzarası kapandı.

Resmi Kyodo ajansının haberine göre, Fujikawaguçiko kasabasındaki söz konusu fotoğraf noktasının internette viral olmasının ardından yaşanan turist sayısındaki artış, çöp birikintileri ve trafik kurallarına uyulmaması gibi sorunlara neden olunca kasaba yönetimi önlem almak zorunda kaldı.

Yönetim, bu kapsamda söz konusu noktaya 2,5 metre yüksekliğinde ve 20 metre genişliğinde branda astı.

Fuji Dağı’na tırmanış rotalarından Yoşida Patikası eteğindeki kasaba, dağ manzaralı fotoğraf noktası nedeniyle yabancı turistlerin uğrak noktası olmuştu.

Yönetim, kalabalığı kontrol altında tutmak için bölgeye güvenlik görevlileri yerleştirmeye ve İngilizce uyarılar yayınlamaya başlamış ancak söz konusu önlemler, istenilen sonucu vermemişti.

Fujikawaguçiko yönetimi, yabancı turistlerin yol açtığı sorunların, yerel halkı “bıktırdığını” ifade ederek, önlem alacağını bildirmişti.

Bölgede “turist istilası” şeklinde nitelenen durum karşısında, uyarıları dikkate alınmayan yönetim, popüler manzara ve çekim noktasına branda çekme kararı almıştı.

“ÇOK DAHA JAPON HİSSETTİRDİĞİ ALGISI”

Kasabanın birçok noktasından Fuji Dağı görünürken, branda çekilen noktada Fuji Dağı, yaygın market zinciri Lawson ile aynı karede üst üste çekilebiliyor.

Diğer çekim yerlerine kıyasla söz konusu nokta, sosyal medyada, “çok daha Japon hissettirdiği için daha popüler hale geldiği” şeklinde tarif ediliyor.

Lawson mağazasının karşı kaldırımında “aşırı kalabalıklaşan” turistler, trafik işaretleri ve güvenlik görevlilerinin uyarılarına rağmen yerel halk nezdinde şikayetlere yol açıyor.

Araçlarını fotoğraf çekim noktasına yasa dışı park eden turistlerin, “daha iyi görüntü yakalayabilmek” amacıyla caddede konuşlu binaların çatılarına tırmandığı görülebiliyor.


Benzer Haberler

Lefkoşa’daki korkunç olayla ilgili araştırma sürüyor!

Voice Kıbrıs Haber

Nöbetçi eczaneler (21 Haziran 2024)

Voice Kıbrıs Haber

Sofokleous “ Sanat, hayatın içerisinde olmalı”

Bilun Güneş

Serdal Gündüz ile Berke Özbek’in bugünkü duruşmasında 14 emare daha sunuldu

Voice Kıbrıs Haber

Cumhurbaşkanlığı’nda Kıbrıs konusuyla ilgili istişare toplantısı!

Voice Kıbrıs Haber

Meteorolojiden yağmur müjdesi!

Voice Kıbrıs Haber