FeaturedKIBRIS

Ertuğruloğlu “Kıbrıs meselesinin bir statü meselesi”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs meselesinin bir statü meselesi olduğunu, Kıbrıs Rum tarafının devlet, Kıbrıslı Türkleri ise o devletin toplumu olarak görüldükçe müzakere süreçlerinin hiçbir başarıya ulaşmasının mümkün olmadığını ve yaşanan sürecin de bunu gösterdiğini söyledi.

Bu statükonun bozulması ve statülerin eşitlenmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Ertuğruloğlu, bu olmadan müzakerelerin olamayacağını belirtti.

“STATÜKOYU KORUYAN BM”

“Statükoyu koruyan BM’dir” diyen Ertuğruloğlu, BM misyon şefleriyle de bu konuları çok tartıştıklarını anlattı.
“Uluslararası hukukun dışında olma sevdasına mı sahibiz?.. Bu sorunu biz yaratmadık” diyen Ertuğruloğlu, Kıbrıs konusunda geçmişte yaşanan süreçlere işaret etti.

Ön şartın ve sorunun Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tanınmasında ısrar edilmesi olduğunu dile getiren Ertuğruloğlu, “Bizim suçluluk psikolojisine girmemizi gerektiren hiçbir politikamız yoktur.” dedi.

Ertuğruloğlu, adada, egemen eşit iki toplum, iki halk, eşit toplumsal statü, egemen eşit iki devlet olduğunu kaydederek , Kıbrıs Rum tarafının tek egemen otorite olmadığının kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

Erhürman’ın ne talep edildiğiyle ilgili sorusu üzerine Ertuğruloğlu, yapılması gerekenin, Kıbrıs Rum tarafının hak etmediği yasal olmayan “tanınmışlığının” ve adanın tek otoritesi olan bir “devlet” statüsünün ortadan kaldırılması olduğunu kaydetti.


Benzer Haberler

A total of 6,718 tests were carried out, there were 28 positive cases

Voice Kıbrıs Haber

1901 test yapıldı, 10 pozitif vaka

Voice Kıbrıs Haber

Hint mutasyonu nedeniyle güneydeki vaka sayısında artış bekleniyor

Voice Kıbrıs Haber

Neofitu KKTC’deki temaslarına Akıncı ile devam edecek

ABD’den Türkiye’ye sınırlı vize

“Türkiye aleyhine ortaya attığı suçlamalar en hafif tabir ile iki yüzlülüktür”

Voice Kıbrıs Haber