Ekonomi

ECB Denetim Kurulu Başkanı Enria: “Bankaların hazırlıksız yakalanma riski var”

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Denetim Kurulu Başkanı Andrea Enria, Avro Bölgesi’ndeki finans kuruluşlarını “belirsiz” ekonomik durum karşısında tetikte olmaya çağırarak, bankaların fon kaynaklarına dikkat etmezlerse artan faiz oranlarına “hazırlıksız yakalanma” riskiyle karşı karşıya kalacaklarını söyledi.

Enria, ECB’nin bankacılık denetimiyle ilgili yıllık raporunu Frankfurt’taki sunumunda Avro Bölgesi’nde yıllarca süren aşırı gevşek para politikasının ardından Temmuz 2022’de başlayan faiz oranı dönüşüyle Avrupa finans kurumlarının özellikle risk yönetimi ve stratejik kontrolde ayarlama yapması gerektiğini belirtti.

Avro bölgesi bankalarının “sağlam” olduğunu anlatan Enria, para politikasındaki sıkılaşma göz önüne alındığında, bankaların likidite ve finansman risklerini de daha yakından takip etmesi gerekeceğini vurguladı.

Avro Bölgesi’ndeki finans kuruluşlarını belirsiz ekonomik durum karşısında tetikte olmaya çağıran Enria, bankaların fon kaynaklarına dikkat etmezlerse artan faiz oranlarına “hazırlıksız yakalanma” riskiyle karşı karşıya kalacaklarını söyledi.

Enria, “Bankaların hazırlıksız yakalanma riski var,” diye uyardı.

Bankalarda risk kontrolü konusunda “yeterince ilerleme görmediğimiz bir alan,” diyen Enria, borçlanma maliyetleri arttıkça bankalarının net varlıklarında olası bir olumsuzluk konusunda da uyardı.

ECB’nin yıllık raporunda, enerji krizi çözülmezse, büyük ölçüde enerjiye bağımlı şirketlere verilen kredilerdeki kredi riskinin artabileceğine vurgu yapıldı.

2022’nin sonundaki ekonomik yavaşlamaya, kurumsal temerrütlerde yenilenen bir artış eşlik ettiğinin de belirtildiği raporda, bu nedenle kredi kalitesindeki bozulmaya karşı daha dikkatli olunması gerektiği vurgulandı.


Benzer Haberler

Türkiye’de Bitcoin rüzgarı esiyor

‘Türk Lirası için çözüm güneydeki bir bankada hesap açmak’ iddiası

Voice Kıbrıs Haber

Dolar ve Euro fırladı!

Kaldıraçlı İşlemler Yasa Tasarısı hazırlandı

TAK

Dolar endeksi, 20 yıldan bu yana ilk defa 112 seviyesinin üzerine çıktı

Voice Kıbrıs Haber

Sterlin ve Euro’da son durum (15 Mayıs 2019 döviz kurları)

Voice Kıbrıs Haber