"Durum kontrolden çıkabilir" - Voice Kıbrıs Haber
CoronavirüsFeatured

“Durum kontrolden çıkabilir”

Kıbrıs Rum Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou, epidemiyolojik görünümün kırılgan olduğunu ve durumun kontrolden çıkabileceği uyarısında bulundu.

Perşembe günü Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulu üyelerine ilk doz AstraZeneca aşılarının yapılmasından sonra konuşan ve soruları yanıtlayan Ioannou, hastanelerdeki durum ve katı tedbirlerin Paskalya dolayısıyla gevşetilip gevşetilmeyeceği sorusuna verdiği yanıtta, “Biz uzun zamandan beri halktan gerekli koruyucu tedbirleri almaları konusunda işbirliği yapmasını istedik çünkü durum kırılgandı ve kırılgan olmaya devam ediyor” dedi.

Hastanelerde ve yoğun bakım birimlerinde tedavi gören kişilerin sayısının artması sonucu olumluluk oranında endişeye neden olan bir artış olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı, birimlerin sınırlarına ulaşmadıklarını ancak zorluklar olduğunu, bunun belki de birkaç gün içinde olabileceğini ve belki de durumun kontrolden çıkabileceğini vurguladı.

Constantinos Ioannou şöyle devam etti:

“Dolayısıyla bu önemlidir ve biz halktan gerekli hijyen tedbirlerini almalarını, protokollere uymalarını istiyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde tedbirlere uyan kişi sayısı yüksek değildir.”

“Durumun hala zor olduğunun anlaşılması gerekmektedir. Avrupa üçüncü bir dalga, bazı ülkeler dördüncü bir dalga yaşamaktadırlar. Gerekli aşı kapsamına ulaşmak için birkaç ay daha gereklidir ve sabırlı olmalıyız.”

“Anahtar aşılanmadır, aşı değil! Hayatı kurtaran, bizi ciddi hastalıktan koruyan aşılanmadır. EMA’nın bilim adamlarına, bizim kararlarımızı rehber alan bizim bilim adamlarımıza güvenelim, tüm onaylanmış aşılar güvenlidir.”

“Halktan aşılanmaya devam etmelerini istiyoruz. Bugünlerde Kıbrıs’ta 200 binden fazla aşılanma olacaktır ve hedefimiz, normale dönmek için en fazla istenen aşı kapsamına ulaşmaktır.”

Bir başka soruyu yanıtlayan Ioannou, Kıbrıs’ta Haziran 2021 sonunda sürü bağışıklığı beklediklerini söyledi.

Johnson&Johnson’un AB’nin kan pıhtılaşması nedeniyle tek doz aşının kullanımdan çekmesi nedeniyle Kıbrıs’ın aşı programının bu durumdan etkilenip etkilenmediği sorusuna Constantinos Ioannou, bu gelişmenin etkisinin çok sınırlı olduğunu, Kıbrıs’ın Haziran 2021’e kadar 50 bin Johnson&Johnson aşısı alacağını belirtti.

Kıbrıs Rum Sağlık Bakanı, aşıların dağıtımının askıya alınmasının geçici olduğunu, bunun EMA aşının güvenli olup olmadığına karar verene kadar şirketin kendisinin aldığı bir tedbir olduğunu kaydetti.

(KHA)

Benzer Haberler

Başa dön tuşu