FeaturedSağlıkYAŞAM

DSÖ, koronavirüs salgınında ikinci dalga tehdidi konusunda uyardı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Kovid-19’un tekrar yükselişe geçebileceği riskinin bulunduğunu ve gerekli önlemlerin alınmaması halinde yıkıcı sonuçlara yol açabileceğini belirtti.

DSÖ Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Kluge, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yeniden yükselişe geçebileceğini ve virüsün durdurulmamasının yıkıcı sonuçları olabileceğini ifade etti.

İnternet üzerinden düzenlenen çevrimiçi brifingde konuşan Kluge, “İkinci dalga kaçınılmaz değil, ancak giderek artan sayıda ülke kısıtlamaları kaldırıyor. Kovid enfeksiyonunun tekrar yükselişe geçmesi gibi açık bir tehdit var, eğer durdurulmazsa ikinci bir dalga gelebilir ve çok yıkıcı olabilir” dedi.

Kluge, “Bugün, işler yılın başında olduğundan daha iyi değil” diyerek “Hala Kovid için ne bir aşı ne de tedavimiz bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Rus uzmanlar da yeni bir Kovid-19 dalgası olasılığını dışlamıyor. Rospotrebnadzor (Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu) Başkanı Anna Popova, Kovid-19’un ikinci dalgasının sonbaharda diğer solunum yolu enfeksiyonlarıyla birlikte ortaya çıkacabileceğini ve daha şiddetli seyredebileceğini belirtmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), .11 Mart’ta yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) pandemi olarak ilan etti. DSÖ’nin son verilerine göre, dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 6.1 milyonu geçti, 376 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

sputniknews.tr


Benzer Haberler

Güneyde çalışanlara yönelik 2 bin test daha

Voice Kıbrıs Haber

Türkiye’de pozitif vaka ve temaslı karantina süresinde değişiklik

Para ve kambiyo yasasına aykırı hareketten yasal işlem

‘Sağlık sisteminin iyileştirilmesi birinci hedef olmalıdır’

Voice Kıbrıs Haber

Tasos Conis “İki bölgeli iki toplumlu federasyona da, AB’nin müdahil olmasına da, BM’ye de müzakerelere de anlaşmaya karşı”

Voice Kıbrıs Haber

Gönyeli’de 2 ayrı hırsızlık olayı!

Voice Kıbrıs Haber