EkonomiFeatured

Döviz piyasaları yeniden yükselişe geçti

Sterlin - dolar - euro kaç TL?

Sterlin – dolar – euro kaç TL? 2 Haziran 2021 dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Dolar kuru, TC Cumhurbaşkanı’nın faiz mesajı sonrası tarihi seviyelere yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bugün yatırımcılarla gerçekleştirdiği toplantıda ise erken gevşeme beklentisinin uygun olmadığı yönündeki mesajlar öne çıktı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, “Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve 2023 yılında orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizini, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, gerçekleşmiş ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edeceğiz” dedi.

Dolar/TL, şu dakikalarda 8,59 seviyelerinde işlem görüyor.

Euro/TL 10,50’lerde seyrediyor.

Sterlin/TL ise 12,19 civarında hareket ediyor.

Dolar endeksi ise yüzde 0,1’lik artışla 90 kritik seviyesinin hemen altında hareket ediyor.

Dün açıklanan ABD Mayıs imalat PMI verilerinin yüksek gelmesinin yatırımcıların risk iştahını arttırmasıyla küresel borsalar rekor seviye civarında işlem görmeye devam etti.

Yatırımcıların gözü bu cuma açıklanacak ABD tarımdışı istihdam verisinde olacak.

Uzmanlar, ekonomik aktivitedeki toparlanma ile enflasyon endişeleri arasında kararsız kalan fiyatlamaların gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskıyı artırdığını belirterek, Türk lirasındaki negatif ayrışmanın ise sürdüğünü söyledi.

Bugün yurt dışında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Bej kitap raporu, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve Fed üyelerinin konuşmalarının takip edilecek.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu