Cumhurbaşkanı Tatar New York’ta açıklamalarda bulundu - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

Cumhurbaşkanı Tatar New York’ta açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Yeni siyaset, iki devlet temelinde, iki ayrı halkın egemen eşitliği, eşit uluslararası statüsü temelinde bir anlaşma kaçınılmaz hale gelmiştir.” dedi.
Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu temasları kapsamında bulunduğu New York’ta, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
“BURALARDA RUM-YUNAN İKİLİSİNİN PROPAGANDASINI SÜRDÜRMÜŞLER”
Her yıl BM Genel Sekreterliğinin toplantılarına katıldıklarını belirten Tatar, “Buralarda hep Rum-Yunan ikilisinin propagandasını sürdürmüşler, 60 yıldır bizim bu feryadımıza bir adalet bulamamışlar. Kıbrıs’ta iki ayrı halkın olduğunu herkes biliyor.” ifadesini kullandı.
“KIBRIS’TA YA TÜRKSÜN YA RUMSUN”
Kıbrıs Türklerinin tarihsel olarak da ayrı bir halk olduğunu dile getiren Tatar, “Kıbrıslı’ diye bir millet yok, Kıbrıs’ta ya Türksün ya da Rumsun. Bu böyledir, böyle de devam ediyor. Bunları anlattığımızda hak verenler de var.” değerlendirmesinde bulundu.
Tatar, Kıbrıs’ın gerçeklerine bağlı olarak çağrılarını devam ettireceklerinin altını çizerek, “Yeni siyaset, iki devlet temelinde, iki ayrı halkın egemen eşitliği, eşit uluslararası statüsü temelinde bir anlaşma kaçınılmaz hale gelmiştir.” dedi.
“TÜRKİYE’YE HAKSIZLIK YAPILDI”
AB’nin son raporunda, Türkiye’ye haksızlık yapıldığını ve “Kıbrıs’ın gerçekleriyle alakasız” ifadesi bulunduğunu belirten Tatar, “Gerçek şu; Kıbrıs’ta iki ayrı devlet var.” diye konuştu.
Tatar, Türkiye’nin garantörlüğünün ortadan kaldırılmak isteneceği hiçbir çözümün ve Ada’da federatif sistemin kabul edilmeyeceğini de vurguladı.
Bundan sonra Kıbrıs Türklerinin, “kendi devletlerinin ortadan kaldırılmasını” kabul etmeyeceğini bildiren Tatar, sorunların ancak “kazan- kazan” anlayışıyla çözülebileceğini söyledi.
Tatar, AB’nin enerji meselelerini çözmek için birbirine “bağlı” olduğunu belirterek, Güney Kıbrıs’ın coğrafi uzaklık nedeniyle de bunun dışında kaldığını öne sürdü.
“İNGİLTERE’DEN DİREKT UÇUŞLAR RUM TARAFININ ONAYI İLE OLUR”
Tatar, İngiltere’nin Kuzey Kıbrıs’a doğrudan uçuşa onay vermesi halinde, Kıbrıs Rum tarafını karşısına alacağını söyledi.
Tatar, doğrudan uçuşların ancak Kıbrıs Rum tarafının onayıyla olabileceğine işaret ederek, “Zaten biz de onun onayını çok da istemiyoruz. Çünkü onun onayını kabul edersem, KKTC olarak bir bakıma onun otoritesine biat etmiş olurum.” dedi.
Tatar, Ercan Havalimanı’na doğrudan uçuşlar için çeşitli ülkelerle görüşmelerin devam ettiğini aktardı.
Tatar, Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan on binlerce İngiliz vatandaşına ve İngiltere’de yaşayan sayıca fazla Kıbrıs Türkü’ne işaret ederek, “Bütün bu İngiltere’ye bağlı olan insanların, KKTC’ye direkt uçuşla gidememesi esasında bir insan hakları meselesine dönüşmüştür. Çok büyük tepki vardır ama bu işi hala çözemediler.” diye konuştu.Benzer Haberler

Başa dön tuşu