KIBRIS

Cumhurbaşkanı Akıncı Brüksel’e gitmek üzere Ercan’dan ayrıldı

akinci-ercanda-bruksele-gidiyor

“ÇÖZÜM İÇİN HEM BİZE, HEM AB’YE DÜŞEN GÖREVLER VAR”

“(CENEVRE’YE GİDEN YOLDA) HİÇBİR ÖN KOŞUL YOKTUR… BM TARAFINDAN TARAFLARIN UZLAŞISI OLARAK AÇIKLANAN METİN NEYSE, GERÇEK ODUR”

AKINCI, BRÜKSEL’DE AB YETKİLİLERİYLE KIBRIS’TA GELİNEN SON DURUMU ELE ALACAK

“DOĞA KURALLARINA GÖRE HAREKET ETMEK VE SAATLERİ BİR SAAT GERİ ÇEKMEK EN DOĞRU VE AKILCI İŞ OLACAK”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs’ta sağlıklı bir çözüme ulaşılabilmesi için hem kendilerine hem de Avrupa Birliği’ne düşen görevler ve beklentileri bulunduğunu söyledi.

Akıncı, Cenevre’de ocak ayında yapılacak müzakereler konusunda kamuoyuna yansıtıldığının aksine hiçbir ön koşul bulunmadığını vurguladı ve varılan mutabakatın BM’nin açıkladığı gibi olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu yetkilileriyle temaslarda bulunmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gitti.

Akıncı’yı taşıyan tarifeli uçak saat 10.30’da Ercan Havaalanı’ndan İstanbul’a hareket etti. Akıncı ve eşi Meral Akıncı’yı havaalanından Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin A. Alanlı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner ve Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Cemal Volkan’la Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu uğurladı.

“KARARLI BİR AŞAMAYA DOĞRU…”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Ercan Havaalanı’nda düzenlediği basın toplantısında yarın AP Başkanı Martin Schulz, çarşamba günü AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’le ardından da Dış Politika ve Dış Güvenlik Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ile görüşeceğini kaydetti.

Kıbrıs konusunda 5’li konferans tarihinin belirlendiğini ve çözüm sürecinde kararlı bir aşamaya doğru gidildiğini kaydeden Akıncı, işlerin yolunda gitmesi halinde taraflar arasındaki ayrılık noktalarının bir uzlaşmayla sonuçlanması için çalışacaklarını, Rum tarafından da aynı kararlılığı göstermesi dileğinde bulundu.

“KKTC ONURLU BİR ÇÖZÜMDE YER ALACAK”

Cenevre’de bir mutabakat sağlanması halinde Kuzey Kıbrıs’ın onurlu bir çözümde yer alacağını, iki kurucu devletten birisi haline geleceğini, uluslararası hukukla birlikte AB içinde de yer alacağını ifade etti.

Hâlihazırda, bir süredir yürütülen AB’ye hazırlık sürecinin daha büyük bir önemi olacağını da vurgulayan Akıncı, AB yetkilileriyle yapılacak görüşmelerin büyük öneme sahip olduğunu düşündüğünü ifade etti.

“BİZE DÜŞEN GÖREVLER VAR, AB’YE DE DÜŞEN GÖREVLER VAR”

“Bize düşen görevler var, aynı zamanda Avrupa Birliği’ne de düşen görevler var” diyen Akıncı, çözümün sağlıklı bir şekilde hayata geçebilmesi adına AB’nin de yapması gerekenlerin bulunduğunu, Kıbrıs Türk halkının ve Kuzey Kıbrıs’ın AB’ye hazırlanması yönünde de AB’den beklentilerin olduğunu kaydetti.

Akıncı, tüm bu konuların ele alınacağını ve müzakerelerde hangi noktada bulunulduğunun Brüksel’de AB yetkilileriyle paylaşılacağını ifade ettiği konuşmasında, Rum lider Anastasiadis ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide ile yapılan görüşmede bir yol haritası çıktığını hatırlattı.

9 Ocak’ta Cenevre’ye gidilip, 12 Ocak’ta 5’li konferansa dönüşecek bir yol haritası üzerinde mutabakat sağlandığını anımsatan Akıncı, kamuoyuna yansıtıldığının aksine Cenevre’ye giden yolda “Hiçbir ön koşul bulunmadığını” vurguladı ve varılan mutabakatın BM’nin açıkladığı gibi olduğunu kaydetti.

Perde gerisinde herhangi bir ön koşul veya al-ver’e girilmediğinin altını çizen Cumhurbaşkanı, bir takım spekülatif bilgilerin doğru olmadığını, BM tarafından tarafların uzlaşı metni neyse, gerçeğin de o olduğunu belirtti.

Perşembe akşamı Kuzey Kıbrıs’a döneceğini kaydeden Akıncı, Cenevre buluşmalarına kadar yoğun bir gündemin olacağını, temennisinin artık Kıbrıs’ta 50 yıldır süren müzminleşmiş ve kangrenleşmiş soruna bir çare bulunması, her iki halkın mutlu-huzurlu olabileceği, gelecek kuşakların barış, refah ve huzur içinde yaşayabilecekleri bir Ada yaratılması yönünde olduğunu yineledi.

“SAATLER DOĞA ŞARTLARINA GÖRE AYARLANMALI”

Cumhurbaşkanı Akıncı, Brüksel’e hareketinden önce Ercan’da düzenlediği basın toplantısında, “saat” konusuna da değindi.

Yeni haftanın ilk gününe saatlerle ilgili karmaşayla girildiğine de işaret eden Akıncı, evinin bir okulla bitişik olduğunu söyledi ve okul zillerinin hem 08.00’de hem 08.30’da çaldığını, Kıbrıs Türk halkının bu karmaşayla yaşamaması ve sorunun ivedilikle çözülmesi gerektiğini bildirdi.

Kendi görüşünü daha önce de açıkladığını ve her şeyin hükümetin kararına bağlı olacağını ifade eden Akıncı, “Doğa koşullarına göre ve güneşin doğuşuna göre saatleri ayarlamak akıl işidir. Bu konuda yıllardır uygulamada olan bir düzeni yeniden tekrar etmek doğru olur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Katıldığı, Bakanlar Kurulu toplantısında bu yöndeki görüşünü hükümete ilettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, bu konuda zıtlaşmaya, kavgaya ve kaosa gerek olmadığını, doğanın kurallarına göre hareket etmenin ve AB saat dilimine göre saatleri bir saat geri çekmenin en doğru ve akılcı iş olacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: TAK


Benzer Haberler

Bugün hava nasıl olacak? (17 Nisan 2022 hava durumu tahminleri)

Voice Kıbrıs Haber

Haspolat’da yangın!

Voice Kıbrıs Haber

9 Haziran’dan sonra anket yayınlamak yasak!

Voice Kıbrıs Haber

Tüccaroğlu için Meclis bahçesinde tören düzenlenecek

“Çalışanların hayatını idame ettirmek için gerekli olan tedbirler alınmadı, alınamadı”

Toplumcu Demokrasi Partisi Görneç’te Örgüt Kurdu