KIBRISKıbrıs Sorunu

Çözüm ve Barış Platformu: “ Cenevre’de yapılacak zirveyi destekliyor ve selamlıyoruz”

cozum-ve-baris-platformu

Çözüm ve Barış Platformu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’in, sürecin Kıbrıs’ta devam etmesinin yanında, Cenevre’de yapılacak yoğunlaştırılmış müzakerelerde haritaların ortaya konulması ve çoklu zirveyi kapsayan program kararını desteklediğini ve selamladığını bildirdi.

Platform adına Okan Dağlı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Akıncı ve Anastasiadis’in 1 Aralık’ta bir araya geldiği toplantının umut verici şekilde noktalandığı belirtilerek, “Kıbrıs konusunun kapsamlı çözümüne yönelik gerçekleşen müzakerelere verilen aranın ardından sürecin devam ettirilmesini önemsiyoruz” denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Liderlerin, sürecin Kıbrıs’ta devam etmesinin yanında, Cenevre’de yapılacak yoğunlaştırılmış müzakerelerde haritaların ortaya konulması ve çoklu zirveyi kapsayan program kararını selamlıyoruz.

Son toplantı sonrası yapılan açıklama ışığında, Kıbrıs konusu ile ilgili olarak toprak ve garantiler gibi hassas konuların yanında dönüşümlü başkanlık ve mülkiyet gibi her iki toplumu da ilgilendiren önemli konuların ilgili taraflarca görüşülerek bir karara bağlanmasına yönelik irade ortaya konulduğunu öğrenmiş bulunuyoruz. Her iki liderin ve ekiplerinin Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesine yönelik göstermiş oldukları kararlılık ve cesaretin ülkemizin geleceği için son derece önemli olduğunu belirtiriz.

MEVCUT SİSTEM SÜRDÜRÜLEMEZ…

Henüz görüşmeler tamamlanmamış olmasına rağmen, akıl karıştırarak izlenen hassas sürece yönelik küçük politik hesapların yapıldığını gözlemliyoruz. Ancak, Platform olarak, son günlerde Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşanan karmaşa ve öfkenin temelde mevcut sistemin sürdürülemez olduğunu yeniden kanıtladığına inanıyoruz. Bu yüzden korku ve şüphe ile sürer-durumun devamını savunmaya çalışanların amaçlarının da toplumun geleceği için değil, şahsi çıkarları neticesinde oluştuğunu gözlemliyoruz.

Platform olarak, federal bir Kıbrıs’ın yaratılması için izlenen sürecin toplum tarafından da benimsenmesi ve sahiplenmesi için çalışmalarımızı yoğunlaştıracağımızı bir kez daha vurgulamak isteriz.”

Kaynak: TAK


Benzer Haberler

Orestis Tringides’den Bölünmüşlüğe Karşı Eylem.

Voice Kıbrıs Haber

KT Devlet Tiyatroları’nın yeni oyunu 27 Mart’ta seyirciyle buluşuyor

“Petrol sızıntısı ile ilgili çalışmalar aralıksız devam edecek”

Voice Kıbrıs Haber

Uyuşturucu ithal ve tasarrufundan yargılanacak

Nöbetçi eczaneler!

Voice Kıbrıs Haber

Taçoy’dan yanıt: “Siyasetin çirkin yüzü”

Voice Kıbrıs Haber