Çin'de yılda 18 ton süt veren 'süper inekler' klonlandı - Voice Kıbrıs Haber
DÜNYAFeatured

Çin’de yılda 18 ton süt veren ‘süper inekler’ klonlandıÇin’de normalden iki kat daha fazla süt veren mutant “süper inekler” klonladığı açıklandı. Klonlanan üç ineğin 22 Ocak’ta dünyaya geldiği belirtildi.
Çin devlet medyasına göre, Ningxia Hui Özerk Bölgesi’nden bilim insanları, üç Holstein Friesian ineği klonladı.
Çalışmayı yürüten Northwest A&F Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, ilk buzağının doğumda 56,7 kilogram ağırlık, 76 santimetre boy ve 113 santimetre uzunluk ile klonlama hedefine ulaşıldığı kaydedildi.
Çinli bilim insanları klonlama hedeflerine ulaşılan buzağıların, yetişkin dönemlerinde yılda 18 ton ve yaşamları boyunca 100 tondan fazla süt vereceğini ifade etti.
Bilim insanları, normal bir inekten iki kat daha fazla süt veren binden fazla süper inekten oluşan bir sürü oluşturmak için çalışmalara başlandığını da duyurdu.
Northwest A&F Üniversitesi’nden bilim insanları, süper ineğin kulağından bir örnek aldı ve bunu klonları oluşturmak için kullandı
Proje lideri Jin Yaping, embriyoların düşük üretimli taşıyıcı 129 ineğe yerleştirildiğini söyledi.
İneklerin yüzde 42’si başarılı bir şekilde gebe kaldı; yüzde 17,5’i 200 gün boyunca doğurganlığını sürdürdü.
Süt ineği nüfusunun yüzde 70’ini yurtdışından ithal etmek zorunda kalan Çin’in diğer ülkelere bağımlılığını azaltmak için bu adımı attığı belirtiliyor.
Çin’in 2021 yılında ABD’den süt ürünleri ithalatını yüzde 75 oranında arttırdığı bildirildi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu