FeaturedKIBRIS

“Cezaevinde yaşanan cinsel şiddetin önüne geçmek için yapılacak her türlü çalışmaya katkı koymaya hazır”


İnsan Hakları Platformu, Merkezi Cezaevi’nde Şubat 2023’te yaşanan “toplu tecavüz” olayı hakkında Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı olumlu karşıladığını belirtti.

Platform tarafından yapılan yazılı açıklamada, olayın ardından soruşturma başlatılmasıyla suçunu kabul eden iki kişiye Kasım 2023’te 18 yıl hapis cezası, suçlarını kabul etmeyen iki kişiye ise geçen hafta 21 yıl hapis cezası verildiği kaydedildi.

İnsan Hakları Platformu’nun olayı yakından takip ettiği ve mağdura adli destek sağladığı ifade edilen açıklamada, herkesin insan haklarına eşit erişim hakkı olduğu ve insan hakları ihlallerinin önlenmesi için bu gibi kararların önemli olduğu vurgulandı.

Mahkeme kararının olumlu karşılandığı belirtilen açıklamada, cezaevinde bu ve bunun gibi suçların tekrardan işlenmemesi adına ilgili tarafların ivedilikle adım atması gerektiği kaydedildi.

Açıklamada, cezaevinde yaşanan cinsel şiddetin önüne geçmek için yapılacak her türlü çalışmaya katkı koymaya hazır olunduğu ve özellikle kırılgan grupların tutukluluk koşullarının yakından takip edileceği belirtildi.


Benzer Haberler

Serdal Gündüz ile Berke Özbek’in bugünkü duruşmasında 14 emare daha sunuldu

Voice Kıbrıs Haber

Cumhurbaşkanlığı’nda Kıbrıs konusuyla ilgili istişare toplantısı!

Voice Kıbrıs Haber

Meteorolojiden yağmur müjdesi!

Voice Kıbrıs Haber

Ermenistan, Filistin Devleti’ni resmen tanıdı

NTV

98 davadan itham edilen Serdal Gündüz ile Berke Özbek yeniden mahkemede!

Voice Kıbrıs Haber

İsrail çatışmaları Güney Kıbrıs’ta GPS krizine neden oldu

Voice Kıbrıs Haber