FeaturedKIBRIS

Bugün hava nasıl olacak? (9 Mayıs Pazar hava durumu tahminleri)

Meteoroloji Dairesi’nin 9 Mayıs Pazar günkü hava tahmin raporuna göre, bölge alçak basınç sistemi ile sıcak ve nispeten nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin 2 ile 4 derece üzerinde seyretmesi, rüzgarın ise kuzey ve batı yönlerden orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Bugün hava parçalı ve az bulutlu geçecek, En yüksek hava sıcaklığı iç kesimler ve sahillerde genellikle 25-34 derece dolaylarında seyredecek.

Başkent Lefkoşa’da sıcaklığın 34 derece olması bekleniyor.

Gerekli tedbirler alınmadan 11:00 -16:00 saatleri arasında 15 dakikadan fazla güneş altında kalınmamalı !

Meteoroloji Dairesi hava sıcaklığının artmasıyla birlikte ultraviyole radyasyonunun yüksek olduğuna dair uyarı yayınladı. Yapılan açıklamada, gerekli tedbirler alınmadan özellikle 11:00 – 16:00 saatleri arasında 15 dk. dan fazla güneş altında kalınmaması  konusunda uyarıda bulunuldu.

Açıklama şu şekilde:

“Olağan cilde sahip insanlar 15 dakika kadar güneşte kalabilirler. Ancak şapka ve gözlük kullanımı şiddetle önerilir. Diğer taraftan, güneşe maruz kalacak olan burun ve kulaklar mutlaka korunmalı, dudaklara koruyucu kremler sürülmelidir.”

Meteorolojiden “tozlu hava” uyarısı!

Tozlu havanın 11 Mayıs Salı gününe kadar etkili olması bekleniyor.

Meteoroloji Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, önceleri orta doğu hafta sonunda ise Kuzey Afrika üzerinden taşınacak toz zerreciklerinin bölgede hava kirliliği yaratması beklendiği bildirildi.

Açıklamada, toza karşı hassasiyeti olan vatandaşların tedbirli olmaları tavsiye edildi.

Voice Kıbrıs Haber

Benzer Haberler

Başa dön tuşu