FeaturedKIBRIS

Bugün hava nasıl olacak? (28 Temmuz Çarşamba hava durumu tahminleri)

Meteoroloji Dairesi’nin 28 Temmuz Çarşamba günkü hava tahmin raporuna göre, bölge alçak basınç sistemi ile sıcak hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Hava sıcaklığının mevsim normalleri civarında seyretmesi, rüzgarın ise kuzey ve batı yönlerden orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Bugün hava açık geçecek.

En yüksek hava sıcaklığı iç kesimler ve sahillerde genellikle 33-41 derece dolaylarında seyredecek.
Başkent Lefkoşa’da sıcaklığın 41 derece olması bekleniyor.

Ultraviyole radyasyonu çok yüksek!

Meteoroloji Dairesi yayınlamış olduğu uyarıda ultraviyole radyasyonunun çok yüksek olduğunu duyurdu.

Ultraviyole radyasyona maruz kalarak, olası muhtemel zararlar için risk faktörü bu değerlerde fazladır. 10 dakikadan daha az bir süre güneşte kalınması gerektiğini kaydederek şapka ve güneş gözlüğü gibi temel korunma araçlarının yanı sıra, dışarı çıkma zorunluluğu olan insanların mutlaka gölgelerden yararlanması ve pantolon ile beraber uzun kollu giyecekler tercih etmesi gerektiği vurgulandı. İndeksin bu değerlerinde her türlü açık hava sporlarından uzak durulması gerektiği aktarıldı.

Orman yangın olasılığı çok yüksek!

Ormandaki yanıcı maddelerde bulunan nem miktarı ne kadar az ise, yangının çıkma ve yayılma ihtimali o derece büyük olur.

Bu maddelerin kuruluğu yağışın azlığına, hava sıcaklığının yüksekliğine, ortamdaki nispi nem miktarının düşüklüğüne ve buharlaşmanın şiddetine bağlıdır. Özellikle ince çaplı yanıcı maddelerdeki nem miktarının düşük olması yangınların meydana gelmesi olasılığını arttırmaktadır. Nispi nem oranının geceleri daha yüksek olması nedeniyle yangınla etkili mücadele ancak bu zaman kesitinde yapılabilmektedir.

Voice Kıbrıs Haber

Benzer Haberler

Başa dön tuşu