Bugün hava nasıl olacak? (13 Haziran 2022 hava durumu tahminleri) - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

Bugün hava nasıl olacak? (13 Haziran 2022 hava durumu tahminleri)

Meteoroloji Dairesi’nin 13 Haziran Pazartesi günkü hava tahmin raporuna göre, bölge alçak basınç sistemi ile üst atmosferdeki serin ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalması bekleniyor.

Hava sıcaklığının mevsim normallerinin 2 ve 4 derece altında seyretmesi, rüzgarın ise güney ve batı yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli esmesi bekleniyor.

Bugün hava az bulutlu öğleden sonra parçalı bulutlu yer yer sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlu geçecek.

En yüksek hava sıcaklığı iç kesimler ve sahillerde genellikle 26-30 derece dolaylarında seyredecek.

Başkent Lefkoşa’da hafa sıcaklığı 30 derece dolaylarında olacak.

ORMAN YANGIN OLASILIĞI YÜKSEK

Ormandaki yanıcı maddelerde bulunan nem miktarı ne kadar az ise, yangının çıkma ve yayılma ihtimali o derece büyük olur. Bu maddelerin kuruluğu yağışın azlığına, hava sıcaklığının yüksekliğine, ortamdaki nispi nem miktarının düşüklüğüne ve buharlaşmanın şiddetine bağlıdır. Özellikle ince çaplı yanıcı maddelerdeki nem miktarının düşük olması yangınların meydana gelmesi olasılığını arttırmaktadır. Nispi nem oranının geceleri daha yüksek olması nedeniyle yangınla etkili mücadele ancak bu zaman kesitinde yapılabilmektedir.

ULTRAVİYOLE RADYASYONU YÜKSEK

Gerekli tedbirler alınmadan özellikle 11:00 – 16:00 saatleri arasında 15 dk. dan fazla güneş altında kalınmaması gerektiği kaydedildi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu