“Bu zihniyet, Karpaz bölgesinin doğal güzelliklerini yok etmek için harekete geçti” - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

“Bu zihniyet, Karpaz bölgesinin doğal güzelliklerini yok etmek için harekete geçti”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), “Girne’yi bitiren, İskele’yi bitme noktasına getiren zihniyet, Karpaz bölgesinin doğal güzelliklerini yok etmek için harekete geçti” iddiasında bulundu

Yazılı açıklama yapan TDP, şehir plancıları, mimarlar ve mühendisler gibi işin uzmanlarının ve meslek erbaplarının karşı çıktığı İmar (Değişiklik) Yasa Tasarısı ısrarının bir amacının da daha fazla betonlaşma olduğunu savundu.

TDP açıklamasında, “Karpaz-Balalan bölgesinde yükselen onlarca katlı beton yapıların görüntüleri sosyal medyaya düştü. Girne’yi bitiren, İskele’yi sömüren ve bitme noktasına getiren zihniyet, Karpaz bölgesinin doğal güzelliklerini yok etmek için harekete geçti” denildi.

Özellikle Anayasa’yla sabit bir hak olarak; halka ait ve koşulsuz-şartsız vatandaşın kullanımında olması gereken kıyıların hemen dibine yapılan betonarme yapılarla doğanın dengesinin bozulduğuna işaret eden TDP, bunun örneklerinden birinin de Balalan’da yükselen ve bölgeye hiç yakışmayan binalar olduğunu kaydetti.

TDP, “Bu zihniyet sadece toplum bireylerine değil, o toplumun temiz bir nefes almasına dahi düşman. Doğasına, denizine, ağacına, kumuna ve ulaşabilseler güneşine bile engel koyacak olan bu atama hükümet, Öğretmenler (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nda olduğu gibi İmar (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı da tekrar gündeme getirmek ve Meclis’ten geçirmek için halkın öfkesinin soğumasını bekliyor. Meslek odalarımızın ve bölge sakinlerinin uyanık olması, sürecin benzer bir noktaya sürüklenmemesi için toplumsal olarak bir karşı duruş yaratmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.Benzer Haberler

Başa dön tuşu