"Bu konuda duruşumuz son derece net" - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedTürkiye

“Bu konuda duruşumuz son derece net”

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyaretine ilişkin TRT Haber’e açıklamalarda bulundu.

Oktay, Türkiye için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerinin ayrı olduğunu belirtti.

Oktay, “Burada bizim duruşumuz son derece net.

Cumhurbaşkanımızın bu çağrısıyla da ‘ye yönelik politikalarımızda bir başka evreye gelmiş durumdayız.
Cumhurbaşkanımız için de Türkiye için de hem Türkiye Cumhuriyeti devleti hem Türkiye Cumhuriyeti hükümeti için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeri apayrıdır. Hem bizim Türkiye olarak Doğu Akdeniz politikamız çerçevesinde vazgeçilmezimizdir. Türkiye’nin güvenliğinin olmazsa olmaz şartıdır. Ama aynı şekilde ‘nin güvenliğinin de olmaz olmaz şartıdır. Yani olmadan Türkiye, Türkiye olmadan ’nin olmayacağı bir denklemden bahsediyoruz.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türk milletinin Kıbrıs’ta tüm çözüm planlarına evet demesine rağmen karşılık bulamadığını vurguladı, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu gidişe
dur dediğine işaret etti.

Oktay,”Egemen eşit iki devlet yapısıdır bundan sonra tek çözüm. Tabii biz Türkiye olarak cumhurbaşkanımız hep şunu söylemiştir. ‘Dünya beşten büyüktür.’ Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kendisine hayrı yok zaten. Biz de bunu söylüyoruz beşten büyük derken. Cumhurbaşkanımız da BM’den bütün dünyaya haykırmıştır. Biz bunu
tanınma yolu ile yapacağız artık. ’nin tanınma zamanı gelmiştir”ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, ’nin Türk Devletleri Teşkilatı’nda gözlemci statüsü almasının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Semerkant’taki ana gündem maddelerinden birisi olacağının da altını çizdi.

Fuat Oktay, “Cumhurbaşkanımızın uluslararası toplantılarda tüm ülkelerde gündeminde vardır. Her birimizin ilgili devletler nezdinde görüşmelerimizde vardır. Dışişleri Bakanlığımız aynı yoğunlukta çalışmaktadır.

Cumhurbaşkanımız Türk Devletleri Teşkilatı zirvesi için oradaki ana gündem maddelerinden birisi de ana gündem
yine ’nin gözlemci üye statüsüyle bu teşkilatta yer almasıdır. Ve inşallah da bu sonucu almayı arzu ediyoruz” diye konuştu.

Oktay, Rum Meclisi’nin terör örgütü EOKA’nın kurucusu Yunan Albay Yorgos Grivas’ın hayatının anlatılacağı bir müzenin kurulması yönünde aldığı kararı da değerlendirdi.

Oktay, ”Katliamları sergilerler yani yakışır kendilerine de. Bu katliamları sergilemeleri tam da kendi kültürlerine ve istedikleri politikaya da yakışır zaten. Enonis söylemlerinin EOKA söylemlerinin 1931’lerden sonra 60’lara kadar ne tür zulümler katliamlar yaptığı hepimizin malumu zaten. Bununla ilgili güzel bir dizimiz de vardı, kamuoyunun anlayabileceği dizi ama tarih kitaplarında da bu tarihsel gerçekler olarak da mevcut. Yüzlerce köyün ve Kıbrıs Türkü’nün katliamına sebep olan bir isimdir Grivas. Bunu bir kahraman gibi görüp de eğer müzede sergilemek istiyorlarsa buyursun sergilesinler yani kendi zulümlerini sergilemiş olurlar. Kendi yani bir katil ruhlu bir insanın kahraman olarak sunulmasını arzu ediyorlarsa dediğim gibi kendilerini çok iyi ifade etmiş olurlar o zaman.” dedi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu