Bilim insanları sineklerin beynini uzaktan kontrol edebilecek teknoloji geliştirdi - Voice Kıbrıs Haber
DÜNYAFeaturedTeknoloji

Bilim insanları sineklerin beynini uzaktan kontrol edebilecek teknoloji geliştirdi

ABD’de bilim insanları sinek beyinlerini hackleyerek beyinlerini uzaktan kontrol edebilecek teknoloji geliştirdi. Araştırmayı gerçekleştiren bilim ekibinin başı olan Doçent Jacob Robinson, teknolojinin hücreleri tam olarak aktive etme yeteneğinin beyni incelemede, beyin iletişim teknolojisi geliştirmede ve bozuklukları tedavi etmeye yardımcı olacağından emin olduğunu söyledi.

Araştırma ekibi, sineklerin nöron hücrelerinde ısı kullanılarak aktive edilebilen özel bir iyon kanalını ifade etmek için genetik mühendisliğini kullandı. İyon kanalı etkinleştirildiğinde, sinekler, çiftleşme hareketinin bir parçası olarak yapacakları gibi, kanatlarını açtılar.

Kanalı istedikleri zaman etkinleştirmek için araştırmacılar deneysel sineklere bir manyetik alan uygulanarak ısıtılabilecek nanoparçacıklar enjekte ettiler.
Genetiği değiştirilmiş sineklere daha sonra üzerinde bir elektromıknatıs ve hareketlerinin yakalanması için bir kamera bulunan bir muhafaza yerleştirildi.

Araştırmacılar elektromıknatısı etkinleştirdiğinde, elektrik alanı, nöronları harekete geçiren nanoparçacıkları ısıttı ve sineklerin kanatlarını açmasına neden oldu.
Deneylerden elde edilen videoyu inceleyen araştırmacılar, elektromıknatısın aktivasyonu ile kanatların yayılması arasındaki sürenin yarım saniyeden az olduğunu tespit etti.

Araştırmanın başındaki Jacob Robinson, “Genetik mühendisliği, nanoteknoloji ve elektrik mühendisliği uzmanlarını bir araya getirerek tüm parçaları bir araya getirebildik ve bu fikrin işe yaradığını kanıtladık” dedi.
NE İŞE YARAYABİLİR?

Robinson, geliştirilen teknolojinin hücreleri tam olarak aktive etme yeteneğinin beyni incelemede, beyin iletişim teknolojisi geliştirmede ve bozuklukları tedavi etmeye yardımcı olacağından emin olduğunu söyledi.

Jacob Robinson, “Beynin doğal hassasiyetine ulaşmak için muhtemelen saniyenin birkaç yüzde birine kadar bir yanıt almamız gerekiyor” derken, “Bu çalışmanın uzun vadeli hedefi, insanlarda beynin belirli bölgelerini terapötik amaçlarla, ameliyat yapmak zorunda kalmadan aktive etmek için yöntemler oluşturmaktır” diye konuştu.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu