Bilim insanları evrenin bilinen en büyük kara deliğini keşfetti - Voice Kıbrıs Haber
DÜNYAFeatured

Bilim insanları evrenin bilinen en büyük kara deliğini keşfetti

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden bilim insanları, her bir saniyede Dünya büyüklüğündeki bir alanı yutan, Güneş’in 3 bin katı kütleye sahip dev bir kara delik keşfetti.

Yeni keşfedilen süper kütleli kara delik o kadar hızlı büyüyor ki, Samanyolu’nun tamamından 7 bin kat daha fazla parlıyor.

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinde bulunan 1.3 metrelik SkyMapper Güney Gökyüzü Araştırması teleskobuyla yapılan gözlemlerde son derece parlak bir kara delik keşfedildi.

Araştırma ekibinin başında bulunan Avustralya Ulusal Üniversitesi’nde görevli Dr. Christopher Onken, karadeliğin ‘evrenin aşağı yukarı yarısında’ bulunduğunu belirterek, “Bu büyüyen kara delikten gördüğümüz ışığın bize ulaşması yaklaşık 7 milyar yıl sürüyor” dedi.

Büyük Patlama’nın 13 milyar 800 yıl önce gerçekleştiği tahmin ediliyor.

Parlaklığının nedeni bilinmiyor

Tam adı ‘J114447.77-430859.3’ olan ancak kısaca ‘J1144’ diye adlandırılan nesnenin Samanyolu’ndaki tüm ışık kaynaklarından 7 bin kat daha fazla parlak olduğu belirtildi.

Bilim insanları, J1144’ün son 9 milyar yıllık kozmik tarihin en parlak kara deliği olduğunu kaydetti.

Benzer büyüklükte başka kara deliklerin de olduğunu söyleyen Onken, “Ancak hepsi evren tarihinde galaksiler arasındaki birleşmelerin çok daha yaygın olduğu daha eski zamanlarda olma eğiliminde” dedi.

J1144’ün bu sıradışı parlaklığının nedeni bilinmiyor. Onken, “Belki iki büyük galaksi çarpıştı ve kara deliğe doğru çok fazla miktarda gaz saçtı” tahmininde bulunuyor.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu