Barçın “Böyle bir peşkeş yok” - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

Barçın “Böyle bir peşkeş yok”Meclis Genel Kurulu’nda, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun AKSA’ya olan borçlarının devlet borcu olmasına ilişkin yasa tasarısı  27 kabul ve 7 ret oyla ve oy çokluğula kabul edildi.

Komite raporunun okunmasının ardından bazı milletvekilleri konuyla ilgili söz aldı.

İlk sözü alan CTP milletvekili Devrim Barçın, “Bu yasa kamu kaynaklarının, asgari ücretlinin ödediği verginin bile AKSA’ya nasıl peşkeş çektiğinin kanıtıdır” dedi.

Barçın, tasarının genel gerekçesinde, AKSA’ya olan borcun kamulaştırıldığını çünkü zam yapılmadığı için kurumun zarara uğratıldığının yer aldığını kendilerinin bunun uyarısını önceden yaptıklarını ancak Kıb-Tek’in batırılması uğruna fiyat düzenlemesi yapılmadığını söyledi.

“Sizin gibi yetkililer için AKSA dua ediyor” diyen Barçın, bu yasanın başlığının “Kıb-Tek’in borçlarının kamulaştırılması” olması gerektiğini savundu.

Barçın, AKSA’ya ödemelerin zamanında yapılması ve faiz ödenmemesinin yetkililerin elinde olduğunu hatırlatarak, “Böyle bir peşkeş yok” dedi.

Kurumun şu anda 1 milyar 850 bin TL borcu varken sadece AKSA’ya olan borcunun kamulaştırıldığına işaret eden Barçın, piyasadaki diğer alacaklıların enayi yerine konduğunu, AKSA’ya da borcun tamamı ödenmeyerek faizin işlenmesine devam edildiğini söyledi.

Barçın, siyasi irade fiyat güncellemesi yapılmasına engel olduğu zaman zararın Maliye’den alınmasını sağlayacak yasa yapılmasını önererek, tasarıda yer alan maddeleri eleştirdi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu