FeaturedKIBRIS

“Bakanlar Kurulu’nun istisnai olarak vatandaşlık verme yetkisi olmamalı”


Bağımsızlık Yolu Milletvekili adayı Umut Ersoy, Bakanlar Kurulu’nun istisnai olarak vatandaşlık verme yetkisinin olmaması gerektiğini söyleyerek, yeni ve çağdaş vatandaşlık yasası yapılmasını ve yasada vatandaşlığın belirli kriterlere bağlanmasını istedi.

Bağımsızlık Yolu Basın Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, milletvekili adayı Umut Ersoy, katıldığı televizyon programında değerlendirmelerde bulundu.

Programda, deprem sonrası alınacağı söylenen güvenlik önlemlerinin hala daha alınmadığını iddia ederek eleştiren Ersoy, İmar Yasası ve Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Birliği Yasası’nda yapılmak istenen değişiklikleri de “rant ve sermaye odaklı” olduğu gerekçesiyle eleştirdi.

Ülkedeki muhalefet anlayışını da “reaksiyonel” olarak niteleyen Ersoy, muhalefetin sermaye ile egemen kesimleri karşısına alamadığını söyledi.

-“Toplu taşımada hafif raylı sisteme geçilmeli, minibüs ve otobüs hatlarıyla desteklenmeli”

Toplu taşıma sorununa da değinen Ersoy, toplu taşıma yokluğunun yakıt, araba ve yedek parça ithalatçılarına yaradığını söyleyerek, Bağımsızlık Yolu’nun toplu taşımanın hafif raylı sistem, minibüs ve otobüs hatlarıyla desteklenmesi gerektiğini yıllardır dile getirdiğini belirtti.

Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın Düzce Belediyesi ile toplu taşıma ana planı sözleşmesi imzaladığını anımsatan Ersoy, Düzce Belediyesi ile trafik sistemlerinin farklılığına dikkat çekti.

-“Muhalefet alternatif üretmiyor”

Kıb-Tek, kamusal enerji politikaları ve AKSA konularına da değinen Ersoy, muhalefetin alternatif üretmediğini ifade ederek çözümün AKSA ile olan sözleşmenin feshedilip, AKSA’nın kamulaştırılmasından geçtiğini söyledi ve Bağımsızlık Yolu’nun bu konudaki yasa tasarısının da hazır olduğunu söyledi.

-“İşsizlik belirli bir oranın altına düşene kadar yeni çalışma izni çıkartılmamalı”

Bağımsızlık Yolu olarak üç ayaklı bir nüfus akışı olduğunu tespit ettiklerini söyleyen Ersoy, bunların öğrenci, çalışma izinli ve “elini kolunu sallayarak gelen nüfus” akışı olduğunu ifade etti. Ersoy, elini kolunu sallayarak gelenleri engelleyebilmek için kimlikle giriş çıkışların durdurulması ve sıkı muhaceret denetimlerinin olması gerektiğini kaydetti. İş gücü daha ucuz olsun diye yurt dışından çalışma izniyle işçi getirilmesinin sermaye gruplarının çıkarlarına uygun olduğunu söyleyen Ersoy, işsizlik belirli bir oranın altına düşene kadar mevcut çalışma izinleri veya uzmanlık gerektiren işler dışında yeni çalışma izni çıkartılmaması gerektiğini belirtti. Ersoy, öğrencilerin okula kayıt yaptırdıktan sonra kaçak işçi durumuna düştüğünü de sözlerine ekledi.

-“Bakanlar Kurulu’nun istisnai olarak vatandaşlık verme yetkisi olmamalı”

Ersoy, Bakanlar Kurulu’nun istisnai olarak vatandaşlık verme yetkisinin olmaması gerektiğini söyleyerek, yeni ve çağdaş vatandaşlık yasası yapılması ve yasada vatandaşlığın belirli kriterlere bağlanması gerektiğini söyledi. Bağımsızlık Yolu olarak önerdikleri kriterlerin de tüm dünyada olduğu gibi yıl, hukuk, kültür sınavı ve kota başlıkları altında olduğunu aktardı.


Benzer Haberler

Döviz piyasalarındaki yükseliş yeni haftada da sürüyor

Voice Kıbrıs Haber

Avrupa Parlamentosu yeni başkanını seçecek

AA

Ciddi şekilde darp edip parasını ve kimliğini çaldılar!

Voice Kıbrıs Haber

Kıbrıs Kapıları sergisi Ercan Havalimanı’nda sergileniyor

TAK

Lefke STÖ Platformu Gemikonağı’nda eylem yapacak

TAK

Seri kadın katili 42 kurbanın cansız bedenlerini çöplüğe attı

NTV