Avrupa Komisyonu Yeşil Hat ticaretini artırmak için yeni bir hizmet başlattı - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

Avrupa Komisyonu Yeşil Hat ticaretini artırmak için yeni bir hizmet başlattı

Avrupa Komisyonu, Kıbrıs’ta Yeşil Hat üzerinden hâlihazırda ticaret yapan ya da yapmak isteyen işletmelere ve kişilere bilgi ve teknik yardım sağlamak üzere tasarlanan ‘Yeşil Hat Ticaretini ve İşletmeleri Destekleyen yeni AB One Stop Shop’ servisini açtığını duyurdu.

Lefkoşa’da bugün yapılan açılışta konuşan Uyum ve Reformlardan sorumlu Komisyon Üyesi Elisa Ferreira,”Yeşil Hat ticaretinin artırılması Komisyon’un Kıbrıs’taki temel önceliklerinden birisidir. Yeşil Hat ticareti, insanları ve işletmeleri biraraya getirerek, her iki toplumdan işletmeler için önemli ekonomik fırsatlar sunmaktadır. Karşılıklı ticareti teşvik etmek suretiyle iki toplum arasında güven ve anlayışın oluşmasına katkı sağlayabiliriz” dedi.

‘One Stop Shop’ servisinin, hem Kıbrıslı Rum hem de Kıbrıslı Türk üretici ve tüccarlara, Yeşil Hat ticaretine ilişkin prosedürler hakkında ve Kıbrıs Türk ürünlerinin AB pazarına sunulurken uyulması gereken AB standartları ve gereklilikleri hakkında bilgiler sağlayacağı belirtildi.

One Stop Shop servisi kapsamında Yunanca, Türkçe ve İngilizce bilen uzmanlar istihdam edileceği, üç dilli yeni bir web sitesi sunulacağı, üreticilere ve tüccarlara yönelik ağ oluşturma etkinliklerinin düzenleneceği kaydedildi.

‘One Stop Shop’ Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini kolaylaştırmayı amaçlayan Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Yardım Programı altında finanse ediliyor.Benzer Haberler

Başa dön tuşu