DÜNYAFeatured

Avrupa İlaç Ajansı, ölüme yol açan ağrı kesici hakkında soruşturma başlattı


Avrupa İlaç Ajansı (EMA), hastaların beyaz kan hücrelerinin ciddi şekilde azaldığı, potansiyel olarak ölümcül bir durum olan “agranülositoz”a yol açabilen ağrı kesici “metamizol” için soruşturma başlattı.

Avrupa ilaç düzenleme kurumu, bir dizi hastalık ve ölümle bağlantılı olarak popüler bir ağrı kesici hakkında soruşturma başlattı.

Avrupa Birliği’nin (AB) en büyük düzenleyici kurumlarından biri olan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) cuma günü, hastaların beyaz kan hücrelerinin ciddi şekilde azaldığı potansiyel olarak ölümcül bir durum olan “agranülositoz”a yol açabilen ağrı kesici “metamizol”ü gözden geçirdiğini doğruladı.

The Guardian gazetesinin bildirdiğine göre geçtiğimiz kasım ayında Observer tarafından İspanya’daki bir hasta grubunun, insanları ilacın yan etkilerine karşı korumada başarısız olduğu iddiasıyla hükümete karşı yasal işlem başlattığı ortaya çıkarılmıştı.

İspanya’da Nolotil markası altında pazarlanan ilaç, İngiltere de dahil olmak üzere birçok ülkede halihazırda yasaklanmış durumda.

EMA, “bilinen agranülositoz riskini en aza indirmek için alınan önlemlerin yeterince etkili olmayabileceğine dair endişeler” olduğunu ifade etti.

EMA’nın incelemesi, son agranülositoz vakalarının ardından Finlandiya ilaç ajansı tarafından talep edildi.

PAZAR İZNİNİN GERİ ÇEKİLMESİ TALEBİ

İlaç ajansı, Finlandiya’da metamizol pazarlayan bir şirketin güvenlik nedenleriyle pazar izninin geri çekilmesini talep ettiğini bildirdi.

Düzenleyici kurum şu açıklamayı yaptı: “Komite, agranülositozun ilaçların fayda-risk dengesi üzerindeki etkisini değerlendirecek ve AB genelinde pazarlama ruhsatlarının sürdürülmesi, değiştirilmesi, askıya alınması veya iptal edilmesi konusunda bir tavsiye yayınlayacaktır.”

Ajans, metamizole ilişkin ürün bilgilerinde agranülositozun ya nadir bir yan etki (bin kişide 1’e kadar görülen) ya da çok nadir bir yan etki (10 bin kişide 1’e kadar) olarak listelendiğini söyledi.

Bu riski en aza indirmeye yönelik önlemlerin ülkeden ülkeye değiştiği de belirtildi.


Benzer Haberler

LTB Başkanı Harmancı, İzmir’de temaslar yaptı

Voice Kıbrıs Haber

Yarın yer yer sağanak yağış bekleniyor

Voice Kıbrıs Haber

Girne Turizm Limanı’nda Nokta Operasyonu!

Voice Kıbrıs Haber

Kıb-Tek, dolandırıcılık maksatlı kurulan sitelerle ilgili halkı uyardı

Voice Kıbrıs Haber

Denizde cansız bedeni bulunan şahsın kimliği belirlendi

Voice Kıbrıs Haber

Taşkent Doğa Parkı’ndan Kıbrıs için önemli keşif!

Voice Kıbrıs Haber