FeaturedKIBRIS

Arıklı “Ercan’da eksiklikler var ama bu uçuş güvenliğini etkilemez”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı , kendinden önceki bakanlar tarafından Ercan Havalimanına ilişkin Türkiye Cumhuriyeti ile imzalanan diğer sözleşmelere atıfta bulunarak, bu sözleşmelerde de Türkiye ile işbirliğinin yer aldığını kaydetti.

Arıklı, “Tufan Erhürman’ın Başbakan olduğu dönemde ilgili bakan Tolga Atakan tarafından imzalanan protokolde de KKTC Sivil Havacılık mevzuatında hüküm bulunmadığı hallerde, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ve Türkiye Cumhuriyeti mevzuatındaki hükümlerin kullanılacağı yazdığını ve bundan hareket edildiğini” söyledi.

Uçuş güvenliğinin ciddi bir konu olduğunu ve ihmalin kabul edilemeyeceğini kaydeden Arıklı, atılan tüm adımların Türkiye Devlet Hava Meydanları İşletmesi denetimi ve önerileri doğrultusunda alındığını belirtti.

Ercan Havalimanı’nın işletilmesine ilişkin verilen yetkinin “kısmi ve geçici” olduğunu vurgulayan Bakan Arıklı, “Eksiklikler var. Ancak bu eksiklikler uçuş güvenliğini asla etkileyecek şekilde değildir.” diye konuştu.

‘TARTIŞILACAK BİR KONU YOK”

“Ek Protokol 5” kapsamında verilen 59 milyonun “ihtilaflı konulardan” kaynaklı olmadığını kaydeden Bakan Arıklı, bu ödemenin pandemi sürecinden doğan sıkıntılar nedeniyle verildiğini açıkladı.

Günlerce büyük bir heyet tarafından tartışılarak EK Protokol 5 üzerinde anlaşıldığını söyleyen Arıklı, 2-3 kişinin üzerine yüklenmesinin haksızlık olduğunu kaydetti.

Arıklı, tahkim heyetinin de karar verme süresinin bittiğini ve bundan dolayı tartışmaya gerek olmadığını söyledi.

Esas lisansın İngiltere’den gelecek akredite kuruluş tarafından verileceğini söyleyen Arıklı, buna yönelik hazırlıkların yapıldığını ifade etti.

ERHÜRMAN – ARIKLI ARASINDA GERGİNLİK

Arıklı’nın ardından yeniden söz alan CTP Genel Başkanı Erhürman, Bakan Atakan tarafından imzalanan protokol hükmünü okuyarak, “hükme göre, Sivil Havacılık Mevzuatı’nda hüküm bulunmadığı hallerde, Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ve Türkiye mevzuatlarının geçerli olduğunu” kaydetti.

Erhürman, “ancak, KKTC’de bir havalimanına sertifika ve ruhsat verilmesi konusunda yerel mevzuatta hüküm vardır” dedi.

Erhürman, değişikliğin uzmanların gerekli yetkiyi vermeyeceğine inanıldığı için yapıldığını, bunun Bakan Atakan döneminde imzalanan sözleşmeyle bir ilgisi olmadığını savundu, “Neden uzman heyetini saf dışı bıraktınız?” diye sordu.

Bakan Arıklı, yerinden söz alarak, “kısmi ve geçici izinlere yönelik bir hüküm olmadığını, Türkiye mevzuatında bu yetkinin Bakan’a verildiğini kaydetti.

5 numaralı sözleşmede itfaiye hizmetlerine yönelik masraflardan kimin sorumlu olduğu konusunda yine bir “ihtilaf konusu” olduğuna karar verildiğini söyleyen Erhürman, konuya ilişkin zeyilnamede sorumlunun yine şirket olduğunu savundu. Bakan Arıklı, bunun üzerine, “ihtilaf”ın talep edilen “köpük sıkan araçların alınmasına” yönelik olduğunu söyledi.

Erhürman’ın konuşmasının devam ettiği sırada, Erhürman ve Bakan Arıklı arasında tartışma çıktı. Erhürman Arıklı’yı “gayri ciddi olmakla,” Arıklı ise Erhürman’ı “şovmen olmakla” suçladı.


Benzer Haberler

COVID-19 Koordinasyon Kurulu’ndan yeni kararlar!

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Katainen güneyde

Gönyeli Belediyesi’nden etkin denetim

Motorlar bugün start verecek

“Zihni karanlık olanlara iyi şeyler yapıldığını ıspatlamak zor

Voice Kıbrıs Haber

Tatar ve Özersay Ankara’ya gidiyor

Voice Kıbrıs Haber