FeaturedKIBRISKıbrıs Sorunu

AP Üyesi Kızılyürek: “Çocukları cinsel tacizden korumamız şarttır”

Avrupa Parlamentosu(AP) Üyesi Niyazi Kızılyürek’in çocukların dijital ortamda cinsel istismarının önlenmesini ve bu korkunç suça karşı mücadele edilmesini öngören yasa tasarısına yönelik önerileri, Avrupa Parlamentosu’nun Eğitim ve Kültür Komitesi’nde oybirliğiyle kabul edildi.

YASA TASLAĞI HAZIRLANIYOR
Kızılyürek’in önerileri, Avrupa Birliği’nin çocukların dijital ortamda cinsel istismara uğramalarını engellemek amacıyla bütün üye ülkelerde geçerli olacak yasa taslağının hazırlanması esnasında gündeme geldi.

Eğitim ve Kültür Komitesi adına yasa çalışmasına katkı koyan Kızılyürek, eğitim yoluyla ve medya okuryazarlığı da dahil olmak üzere, dijital beceri ve yeterliliği artırarak çocukların korunmasına yönelik bir dizi önleyici önlem önerdi. Bu önlemler arasında, mağdurların ve ailelerinin desteklenmesine özellikle vurgu yapıldı.

Kıızlyürek, önerilerinin kabul edilmesinin ardından yaptığı açıklamada, “çocuklar için güvenli bir dijital ortam yaratmanın şart olduğunu” vurguladı.

KOMİSYONA YATIRIM ÇAĞRISI
Komisyonu ve Üye Devletleri çocukların, ebeveynlerin ve öğretmenlerin dijital becerilerini güçlendirmek için yatırım yapmaya çağıran Kızılyürek, bu utanç verici suçla mücadelenin en iyi yolunun eğitici önlemler almak oluğunu söyledi.

Hazırlanmakta olan yasa, AB’nin Çocuklar İçin Daha İyi İnternet stratejisi (BIK+) ile birlikte, çocuklar için daha güvenli dijital bir ortam yaratılmasını hedefliyor.


Benzer Haberler

Yolcu uçağı düştü

Geçen haftanın trafik bilançosu ağır

Voice Kıbrıs Haber

Ötüken’de acı olay!

Voice Kıbrıs Haber

Brent petrolün varil fiyatında son durum

AA

CTP’nin düzenlediği “Belediyecilik Vizyon Çalıştayı” başladı

Sterlin ve Euro’da son rakamlar (7 Haziran 2022 döviz kurları)

Voice Kıbrıs Haber