Ekonomi

Altın fiyatları düşüşte


Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 1653 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün altının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışının yüzde 0,4 altında 1655,3 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne ise düşüşle başlamasının ardından saat 10.00 itibarıyla önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 1653 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2 bin 715 lira, Cumhuriyet altını da 10 bin 965 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu sıralarda yüzde 0,2 azalışla 1910 dolardan işlem görüyor.

Yatırımcıların ABD’de açıklanacak enflasyon verileri öncesi temkinli davrandığını belirten analistler, ülkede açıklanacak enflasyon verilerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yıl sonuna kadar nasıl adımlar atacağına dair sinyaller verebileceğini söyledi.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Banka’nın eylül toplantısında politika faizini sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını anımsatarak, Fed’in kasım toplantısında ise nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin belirsizliğin devam ettiğini aktardı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda yıl sonuna kadar Fed’in faiz indirme ihtimalinin tamamen ortadan kalktığını ifade eden analistler, enflasyon verisi sonrası fiyatlamalarda değişiklik görülebileceğini bildirdi.

Analistler, enerji sektöründe bir süredir yaşanan arz endişelerinin bugünkü enflasyon verilerine de etki etmiş olabileceğini aktararak, aylık Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) yüzde 0,6 artış beklendiğini hatırlattı. Bir önceki ay TÜFE, aylık bazda yüzde 0,2 artmıştı.

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Avrupa genelinde sanayi üretimi ve ABD’de enflasyon verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.910 ve 1900 doların destek, 1930 ve 1940 doların direnç seviyeleri olarak öne çıktığını kaydetti.


Benzer Haberler

Döviz piyasaları dalgalı seyrediyor

Voice Kıbrıs Haber

Borsa günü rekorlarla tamamladı

AA

Altın fiyatları dalgalı seyrediyor

NTV

Güney Kıbrıs’ta Haziran ayı enflasyonu açıklandı

TAK

Avrupa Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

AA

Küresel piyasalarda gözler ECB’ye çevrildi

Voice Kıbrıs Haber