DÜNYAFeatured

Almanya’da işçiler yüksek enflasyona karşı daha iyi ücret talebiyle greve gitti

Almanya’da toplu taşıma ve havalimanlarında çalışanlar, yüksek enflasyona karşı daha iyi ücret talebiyle bugün ülke genelinde greve gitti.

Türk Hava Yollarının (THY) grev nedeniyle Almanya’nın çeşitli kentlerine yapılması planlanan 49 uçuşu iptal etti.

Almanya’nın en büyük sendikalarından Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) ile Demiryolu Çalışanları Sendikası (EVG) çalışanlarının grevi yüzünden ülkede şehir içinde, demiryolları ve havayollarında ulaşımın felce uğraması bekleniyor.

Sendikalar tarafından yapılan açıklamada, grev çağrısının, müzakerelerde ilerleme kaydedilememesinin ardından geldiği ifade edildi.

Sendikaların talepleri neler?

Ver. di sendikası, toplu taşıma ve havaalanları da dahil olmak üzere kamu sektöründe yaklaşık 2,5 milyon çalışan adına müzakere ediyor. EVG, Deutsche Bahn ve belediye ulaşım şirketlerinde yaklaşık 230 bin çalışan için pazarlık yapıyor.

Ver.di sendikası çalışanları için Almanya’da alışılmışın dışında yüksek enflasyonun etkilerine karşı çalışanlara yüzde 10,5 veya en az 500 euro ücret artışı istiyor.

EVG ise çalışanların ücretlerine yüzde 12 zam veya ayda en az 650 euro daha fazla talep ediyor.

Almanya’da enflasyon oranı, şubat ayında bir yıl önce aynı döneme oranla yüzde 9,3 artış gösterdi.

THY’nin 49 uçuşu grev nedeniyle iptal edildi

Bu arada Türk Hava Yollarının (THY) bugünkü grevi yüzünden Almanya’nın çeşitli kentlerine yapılması planlanan 49 uçuşu, ülkedeki ulaşım grevi nedeniyle gerçekleştirilmeyecek.

Grev nedeniyle THY’nin dün planladığı TK 1597 İstanbul-Frankfurt, TK 7872 Sabiha Gökçen-Köln, TK 7873 Köln-Sabiha Gökçen seferleri yapılmadı.

THY’nin bugün ise İstanbul’un iki havalimanından Almanya’nın Hamburg, Bremen, Hannover, Frankfurt, Stuttgart, Nürnberg ve Köln’e gerçekleştirmeyi planladığı karşılıklı seferlerinden 44 tarifeli uçuşu ile 2 kargo seferi iptal oldu.Benzer Haberler

LTB’nin 20.’sini düzenlediği Kıbrıs Tiyatro Festivali perdelerini açtı

Voice Kıbrıs Haber

Düşürülen cüzdanı çalan şahıs tutuklandı

Voice Kıbrıs Haber

Hesap tartışması bıçaklı saldırıyla bitti

Voice Kıbrıs Haber

Yük asansörüyle yaklaşık 1.5 metre düştü

Voice Kıbrıs Haber

Lapta’da restoranda yangın!

Voice Kıbrıs Haber

Girne-Değirmenlik Anayolu ve Gemikonağı’nda kaza!

Voice Kıbrıs Haber