Almanya Büyükelçisi: Ülkem Kıbrıs Müzakerelerinin Erken Zamanda Başlayacağını Umuyor - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRIS

Almanya Büyükelçisi: Ülkem Kıbrıs Müzakerelerinin Erken Zamanda Başlayacağını Umuyor

Almanya`nın Lefkoşa Büyükelçisi Nikolai von Schoepff , ülkesinin Kıbrıs müzakerelerinin erken zamanda başlayacağını umduğunu belirtti.

Kıbrıs Haber Ajansı`na (KHA) açıklamalarda bulunan Schoepff, adayı yeniden birleştirecek adil ve kalıcı bir anlaşmanın her zamankinden önemli olduğunu vurguladı.

“Alman hükümeti müzakerelerin en kısa sürede başlamasını samimiyetle umuyor, liderlerin müzakerelerde başarılı bir sonuca ulaşmak için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerine inanıyor” diyen Nikolai von Schoepff, ülkesinin Almanya`nın yeniden birleşme sürecindeki deneyimler paylaşmaya ve süreci desteklemeye hazır olduğunu ifade etti.

Almanya`nın Lefkoşa Büyükelçisi, “Adanın yeniden birleştirilmesi için adil ve kalıcı bir çözüm her zamankinden daha önemidir ve bu sadece Kıbrıslıların yararına olmayacak, aynı zamanda bölgedeki anlaşmazlıklara barışçı çözüm bulunabileceği umudunun sinyallerini de verecektir” şeklinde konuştu.

Kıbrıs, ada toprağının Türkiye tarafından istila ve işgali dolayısıyla 1974`ten bu yana bölünmüş bulunuyor. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades ve Kıbrıs Türk Toplumu lideri Mustafa Akıncı adanın federal bir çatı altında yeniden birleştirilmesi amacıyla Mayıs 2015`ten bu yana müzakere yapıyorlar.
Kıbrıs Türk Toplumu lideri Akıncı geçen hafta, BM gözetiminde yapılmakta olan Kıbrıs sorununa çözüm bulunması çerçevesinde yapılan toplantıyı, başlamasından kısa süre sonra terk etmişti. İki lider daha önce Kıbrıs Parlamentosu`nda okullarda, Yunanistan`a bağlanma Enosis için 1950`teki referandumu anma töreni yapılması kararını değerlendirmişlerdi.
Anastasiades, Parlamento`nun hatasına istinaden de, Ulusal Konsey`in oybirliğiyle aldığı kararda, hiç kimsenin `Enosis` veya bölünme peşinde olmadığını ilan ettiğini, üzerinde çalıştıkları çözüm şekli için Ulusal Konsey`in kararlarına, BM kararlarına ve Güvenlik Konseyi kararlarına bağlı olmaya devam ettiklerini, bunun memnuniyetten öte bir şey olması gerektiğini söyledi.
Kıbrıs Hükümeti Sözcüsü Nicos Christodoulides Çarşamba günü, BM`nin kendilerine Kıbrıs Türk Toplumu liderinin Anastasiades ve Akıncı arasındaki görüşmeye katılmayı reddettiğini söylediğini, topun şimdi Türk tarafında olduğunu açıklamıştı.

Kıbrıs, Türkiye`nin adanın kuzeyini istila ve işgali dolayısıyla 1974`ten bu yana bölünmüş bulunuyor. Anastasiades ve Akıncı adanın federal bir çatı altında yeniden birleştirilmesi amacıyla Mayıs 2015`ten bu yana müzakere yapıyorlar.

Kıbrıs Haber AjansıBenzer Haberler

Başa dön tuşu