FeaturedKIBRIS

Alithia “Chevron net bir yanıt vermedi”


Kıbrıslı Rum Lider Nikos Hristodulidis’in, “Münhasır Ekonomik Bölgesinde” (MEB) yer alan “Afrodit” yatağının işletmecisi olan Amerikan Chevron şirketi heyetiyle dün bir görüşme yaptığı haber verildi.

Alithia gazetesinde “Chevron Net Bir Yanıt Vermedi” başlığıyla yer alan habere göre, Enerji Bakanı Yorgos Papanastasiyu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, elektrik üretilmesi amacıyla Kıbrıs Rum Yönetimine Afrodit yatağından doğal gaz tedarik edilmesi olasılığının, dün Chevron şirketiyle yapılan görüşmede ele alındığını söyledi.

Hristodulidis’in, Keşiften Sorumlu Başkan Yardımcısı Frank Cassulo başkanlığındaki Chevron heyetiyle görüşmesinin ardından basına açıklamada bulunan Papanastasiyu, şirketin Afrodit yatağıyla ilgili bir ön kalkınma programı ortaya koyduğunu, bunun önümüzdeki günlerde inceleneceğini ve bunun Kıbrıs Rum Yönetiminin isteyip istemediği bir şey olduğuna karar verileceğini söyledi.

Şirkete, elektrik üretilmesi amacıyla Kıbrıs Rum Yönetimine Afrodit yatağından doğal gaz tedarik edilmesi gerekliliğini belirttiklerini, şirketin ise bunu reddetmediğini ve bunun incelenebilecek planlardan biri olduğunu söylediğini dile getiren Papanastasiyu, Chevron şirketinin, önümüzdeki Pazartesi günü Güney Kıbrıs’ta düzenlenecek enerji konulu çalıştaya katılacağını da belirtti.

Cassulo’ya, önceliklerininin, düşük maliyetli doğal gazdan elektrik üretilmesi ve bunu Güney Kıbrıs’taki elektrik fiyatına yansıtılması için, iç piyasada kullanılması amacıyla Kıbrıs Rum Yönetimine doğal gazın ulaşması olduğunu izah ettiklerini dile getiren Papanastasiyu, kendisinin şahsen Afrodit yatağıyla ilgili kalkınma planını görmediğini ve bunu önümüzdeki günlerde görüp değerlendireceklerini belirtti.

“İshai” yatağı konusunda İsrail’le yapılan görüşmelerde herhangi bir gelişme olup olmadığının kendisine sorulması üzerine ise, Kıbrıs Rum tarafının bununla ilgili yorumlarını ortaya koyduğunu ifade eden Papanastasiyu, 14-15 Haziran’da yapacakları ziyaret sırasında ön yorumları almak için bunun iki hafta önce İsrail’e sunulduğunu söyledi.

Bunun esas tartışma konuları olacağına inanmadığını da dile getiren Papanastasiyu, bunun yerine İsrail MEB’inden başlayıp Güney Kıbrıs MEB’ine uzanacak boru hattıyla ilgili bir tartışma olacağını ifade etti.

Chevron yetkililerinin, görüşmede, Güney Kıbrıs’ın önerisine olumlu yaklaşıp yaklaşmadıklarının kendisine sorulması üzerine ise “gerçekten olumlu olduklarını” söyleyen Kıbrıs Rum bakan, şirketin Pazartesi günü yapılacak çalıştayda ne söyleneceğini duymayı ve diğer şirketleri dinlemeyi istediğini ifade etti.

Afrodit yatağındaki bulguların olumlu bir yönde olup olmadıklarının sorulması üzerine ise, bulguları bilmediğini söyleyen Papanastasiyu, şirketin aklında muhtemelen A3 sondajından bir şeyler olduğunu dile getirdi.

Ortada 4,2 milyar ayak küplük bir gösterge olduğunu dile getiren Papanastasiyu, A3 hedefindeki sondajın, Afrodit’in merkez kısmına odaklanmasından ötürü, bunu teyit edeceğini veya yatakta gerçekten ne olduğu konusunda daha iyi bir gösterge vereceğini dile getirdi.

Papanastasiyu, başka bir soruya verdiği yanıtta ise, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB’inin ExxonMobil şirketinin çok ilgisini çektiğini ve şirketin bölgede, üstlendiği yeni kısım olarak, muhtemelen 5’inci parselde sondaj yapma düşüncesi olduğunu ifade etti.

Papanastasiyu, Pazartesi gerçekleştirilecek olan çalıştaya, MEB’deki tüm şirketler yanı sıra, geçmişte ilgilenen şirketlerden bazılarının, aynı zamanda “Kıbrıs’ın MEB’indeki” diğer şirketlerden alım yapan bazı şirketler ile İsrail MEB’inde bulunan şirketlerin katılacağını sözlerine ekledi.

Haber Haravgi’de “Chevron Kıbrıs’a Doğal Gaz Tedarik Edilmesi Konusunda Olumlu- Enerji Stratejisine İlişkin Çalıştay”, Politis’te “Chevron’dan Gelen İlk Sinyal Olumlu”, Fileleftheros’ta ise “Chevron Kıbrıs’ta Doğal Gazla İlgili Bir şeyler Duymaya Hazır” başlıklarıyla yer aldı.


Benzer Haberler

Özersay “Mahkemeye çıkarılması gereken başka kişiler de var”

TAK

35 ve 46 yaşındaki iki kardeş birbirini bıçakladı

TAK

Güney Kıbrıs’taki barajlarda doluluk oranı geriledi

TAK

Çanakkale’deki deprem çevre illerde de hissedildi!

NTV

Sıcak çarpmasından bir kişi daha hayatını kaybetti

TAK

Bankadan milyonlarca liralık vurgun meselesiyle ilgili yeni gelişme!

Voice Kıbrıs Haber