FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

AKEL milletvekili adayı Zannettos “Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler başka zaman kalmadığı mesajını vermeli” 

Hatice KERLO

AKEL Mağusa bölgesi milletvekili adayı Chrysanthos Zannettos, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıs Türk politikacılarının çeşitli seviyelerde işbirliğinin Kıbrıs sorununun çözümü için gerekli olduğunu söyledi.

 Zannettos, AKEL’in bu doğrultuda çözümün önünü açacak ortak girişimler ve eylemler geliştirmek için Kıbrıslı Türk siyasi partilerle iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde çözümü destekleyen temaslara başladıklarını anlattı. Zannettos, halkın tepki gösterme ve çözüm iradesini topluca ifade etme zamanının geldiğini kaydetti.

Zannettos, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklerin iki toplumun liderlerine, BM’ye ve uluslararası topluma başka zaman kalmadığı ve sorunun nihai çözümüne götürecek acil bir anlayış olması gerektiği mesajını göndermeleri gerektiğini ifade etti.

Cenevre’deki gayrı resmi Kıbrıs toplantısının, nihai çözüme yol açacak özlü müzakerelerin yeniden başlaması hedefini yerine getiremediğini dile getiren Zannettos, AKEL’in Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’e görüşmelerin yeniden başlamasına yardımcı olacak öneriler sunduğunu anımsattı. 

AKEL Mağusa bölgesi milletvekili adayı Chrysanthos Zannettos, Voice Kıbrıs Haber’e konuştu. 

“MAĞUSA BENİM İÇİN BÜYÜK BİR MOTİVASYON VE VİZYON”

SORU: Salgınla ilgili zor bir dönemde ve siyasi düzeyde gün yüzüne çıkan her şey için çatışmalara tanık olduğumuz bir dönemde, parlamentoya aday oluyorsunuz. Neden şimdi? Aday olma ihtiyacınız nereden kaynaklandı? 

ZANNETTOS: Öğrencilik yıllarımdan itibaren siyasetle ilgileniyorum. Doğuştan sol görüşteyim, ama bilinçli bir sol görüşe sahibim. EDON dersleri sayesinde hem öğrencilik yıllarımda hem de üniversite yıllarımda öğrenci hareketine aktif olarak katıldım. Siyaset bilimi okudum. Partinin çeşitli bölümlerinde ve halk hareketinde çalıştım. Gençlik hareketinde, Avrupa Parlamentosunda, AKEL’in Mağusa bölgesi organizasyonunda bulundum. AKEL Mağusa Bölge Sekreteri olarak, son sekiz yıldır Kıbrıs toplumunu ilgilendiren başlıca siyasi meselelerin yanı sıra, Mağusa’nın özgür bölgesinin, göçmen dünyasının ve Kıbrıs’ın özgür bölgesine dağılmış olan tüm göçmenlerin özel sorunlarıyla doğrudan ve günlük olarak iletişim kurdum. Aynı zamanda Mağusa Belediyesi’ne, Belediye Meclis üyesi ve Belediye Başkan Yardımcısı olarak yaklaşık on beş yıldır hizmet veriyorum. Mağusa, benim için büyük bir motivasyon ve vizyon. Mağusa’ya geri dönme ve yeniden birleşmiş Kıbrıs’ın mücevheri olacak bir şehir inşa etme vizyonu benim için büyük bir siyasi meydan okumadır ve bu tabii ki Kıbrıs sorununu çözme  hedefiyle bağlantılıdır. Yukarıdakilerin tümü, beni Parlamento koltukları aracılığıyla sıradan insanlara ve aynı zamanda bir bütün olarak Kıbrıs toplumuna katkı koyabileceğime inandırıyor. Huzurlu ve umutlu bir ortamda, daha iyi bir toplumun inşası için gelecek nesillerin de keyif alabileceği küçük bir taş ekleyebileceğime inanıyorum.

SORU: Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeleri takiben, Cenevre’deki gayri resmi toplantıyı nasıl yorumluyorsunuz?

ZANNETTOS: Maalesef, gayri resmi toplantı, Kıbrıs sorununun nihai çözümüne yol açacak özlü müzakerelerin yeniden başlaması olan ana hedefini yerine getirmedi. Hiç şüphe yok ki, Türkiye’nin ve Kıbrıs Türk liderliğinin tavizsiz tavrı, bu talihsiz sonuçta belirleyici bir rol oynadı. Yine de, neyse ki, BM Genel Sekreteri hem süreci hem de ümidi canlı tutuyor. Ancak istenen sonuca ulaşmak için tarafımızın, yani Cumhurbaşkanı Anastasiadis’in, görüşmelere yeniden başlama hedefine ulaşmak amacıyla BM Genel Sekreteri’nin yeni bir gayrı resmi toplantı yapmasına yardımcı olacak adımlar atması gerekiyor. Bu doğrultuda AKEL olarak halihazırda Cumhurbaşkanına özel öneriler gönderdik. Diyaloğun yeniden başlaması ve bir an önce şartlar yaratabilmeleri için yardım olarak çalışmasını bekliyoruz.

“ÇÖZÜM İÇİN BAŞKA ZAMAN KALMADI MESAJI GÖNDERİLMELİ”

SORU: Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs sorununa çözüm arzularını gittikçe daha yoğun ifade ettiklerini ve aynı zamanda geçiş noktalarının kapalı olmasından dolayı yaşadıkları sorunlara rağmen, mesajlarını gönderebilmek için işbirliğini devam ettirdiklerini görüyoruz.  Ancak, bunu siyasi düzeyde görmüyoruz. Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk siyasetçilerin işbirliğinin Kıbrıs sorununun çözümüne giden yolu açmaya yardımcı olabileceğini düşünüyor musunuz?

ZANNETTOS: Geçişlerdeki zorluklar ve kapalı geçiş noktalarının iki toplumun iletişiminde sorun yarattığı bir gerçektir. Ayrıca bir gerçek daha var ki o da bu temasların yokluğunu tahmin edilemeyeceği kadar hissediyoruz. Umarım ve dilerim ki pandeminin yarattığı zorluklar, çok yakında ortadan kalkar ve tekrar buluşup kucaklaşırız.

Siyasi düzeyde, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıs Türk politikacılarının çeşitli seviyelerde işbirliğinin sadece Kıbrıs sorununun çözümüne zemin hazırlamaya yardımcı olacağına değil de, gerekli olduğuna da inanıyorum. Bu doğrultuda AKEL olarak, çözümün önünü açacak ortak girişimler ve eylemler geliştirmek için Kıbrıslı Türk siyasi partileriyle iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde çözümü destekleyen temaslara başladık. Aynı zamanda, halkın tepki gösterme ve çözüm iradesini topluca ifade etme zamanının geldiğine inanıyorum.

Hem Kıbrıslı Rumlar hem de Kıbrıslı Türkler derhal iki toplumun liderlerine, BM’ye ve uluslararası topluma, başka zaman kalmadığını ve bizi sorunun nihai çözümüne götürecek acil bir anlayış olması gerektiği mesajını göndermelidir.

SORU: Kıbrıslılara göndermek istediğiniz mesaj nedir?

ZANNETTOS: Kıbrıslılara mesajım, bu seçimlerin ana menfaatleriyle ilgili. Her seçim yarışının bir önemi vardır. Aynı zamanda siyasi ortama, tarihsel koşullara ve mevcut menfaatlere bağlı olarak bazı seçim yarışlarının özel bir ağırlık kazandığı da bir gerçektir. Önümüzdeki Pazar günü yapılacak parlamento seçimleri, tam da bu özel ağırlığa sahip çünkü kilit pay, tarihsel öneme sahip ve bunun üç ana nedenden dolayı olduğunu söyleyebilirim.

Bunlardan ilki ve belki de en önemlisi, yukarıda bahsettiğimiz gayri resmi toplantı, Kıbrıs sorunu ve ertesi günkü yönetimi ile ilgilidir. İkincisi, pandemi yönetimi ile ilgilidir. Toplumun tüm tabakaları üzerinde sosyal, psikolojik ve temel ekonomik etkiler zinciri yaratan benzeri görülmemiş bir durum. Ancak ne yazık ki, her krizde olduğu gibi, işçiler ve küçük ve orta ölçekli işletmeler kendi paylarına düşenden çok daha fazlasını ödüyorlar. Üçüncüsü, ülkemizdeki Sol hareketin geleceği ile ilgilidir. AKEL, 2011’de başlayan ve 2016’da milletvekili seçimlerinin kötü sonucu ile zirveye ulaşan uzun bir kriz döneminden geliyor. Şimdi, bu çok olumsuz siyasi ortamda bile AKEL’in liderliğinin, üyelerinin ve yöneticilerinin, Sol’un ideallerine ve değerlerine inanan insanlarla birlikte mükemmel aday grubuyla yüzleşme, hep birlikte AKEL’in burada, birleşik ve güçlü olduğunu, yerimize ve halkımıza tekrar umut vermeye hazır olduğunu haykırma zamanıdır. Elbette, her parlamento seçim yarışında ana menfaati belirleyen son bir temel unsur var. Parlamento seçimleri, geçen süre nedeniyle (cumhurbaşkanlığı seçimlerinden yaklaşık bir buçuk yıl önce), sonraki büyük yarışın başlangıcıdır. Yani şimdi bile, 2023’teki büyük değişikliğin aranacağı ilişkileri büyük ölçüde parlamento seçimleri şekillendirecek. Tüm bunlar ve daha fazlası için, önümüzdeki Mayıs ayında AKEL’in değişim getirebilmesi için güçlendirilmesi gerekiyor.  İhtiyacımız olan ilerici bir değişiklik. Önümüzdeki günler için, gelecek nesiller için, Kıbrıs için bunu hak ediyoruz.

Voice Kıbrıs Haber 2021

Benzer Haberler

Başa dön tuşu