AB'nin Covid-19 aşı sertifikası yürürlüğe girdi - Voice Kıbrıs Haber
ABDÜNYAFeatured

AB’nin Covid-19 aşı sertifikası yürürlüğe girdiAB içinde seyahatleri kolaylaştıracak Covid-19 aşı sertifikası bugün resmen faaliyete geçti. Sertifika kişilerin aşı olup olmadığını, nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine dair belgeyi ve negatif test sonucunu içeriyor. Sertifika 12 ay geçerli olacak.

Ücretsiz olan “AB Dijital Covid Sertifikası”, kağıt veya dijital şekilde hazırlanıyor.
Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabiliyor.

Aşı sertifikası, kişilerin Covid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine dair belgeyi ve negatif test sonucunu içeriyor.
Covid-19 testlerinin PCR türleri, seyahatin 72 saat öncesine kadar yapılıp sertifikaya tanımlanabiliyor.

Hızlı antijen testler ise 48 saat öncesine kadar yapılabilirken, bu testin tanınmasına her ülkenin kendisi karar veriyor.

Sertifikayla AB’de onaylı Covid-19 aşılardan Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson olmuş ve son dozun üzerinden 2 hafta geçmiş kişilere seyahatlerde ek test veya karantina gibi kısıtlamalar uygulanmıyor.
Sertifika, AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB’de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişilerle diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere veriliyor.
Aşı sertifikası, tüm AB ülkeleriyle birlikte İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’de geçerli oluyor.
Sertifika üye ülkelerin dilleri ile birlikte İngilizce olarak hazırlanıyor.

12 AY GEÇERLİ OLACAK

Şimdilik 12 ay için geçerli olan sertifika, seyahatlerde kontrol ediliyor.
AB sertifikasının dış ülkelerle de karşılıklı tanınmasına yönelik görüşmeler yürütülüyor.
Öte yandan, gelecekte halk sağlığının korunması gibi gerekli durumlarda ülkelerin, ek tedbirler alması ve sertifika sahiplerine ilave tedbirler uygulaması mümkün olabilir.

NTV

Benzer Haberler

Başa dön tuşu