DÜNYAFeatured

AB’de anlaşmazlık: Yeni üst düzey liderler belirlenemedi


Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin hükümet ve devlet başkanları, Brüksel’deki AB Gayriresmi Liderler Zirvesi’nde birliğin yeni üst düzey liderleri konusunda anlaşma sağlayamadı.

Avrupa Parlamentosu’nda 6-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen seçimlerin ardından ilk kez bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) liderleri, önümüzdeki beş yıl boyunca görev yapacak Avrupa Konseyi Başkanı, Avrupa Komisyonu Başkanı ve birliğin Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi pozisyonlarına seçilecek isimleri müzakere etti.

Liderlerin Avrupa Komisyonu Başkanlığı için şu anda görevi yürüten Ursula von der Leyen, Avrupa Konseyi Başkanlığı için eski Portekiz Başbakanı Antonio Costa ve Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilciliği için de Estonya Başbakanı Kaja Kallas üzerinde uzlaşı sağlamaları bekleniyordu. Ancak gayriresmi zirvede uzlaşı sağlanamadı.

Zirvenin ardından basına açıklama yapan Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, “Oldukça iyi bir görüşme oldu ve bana göre doğru yönde ilerliyoruz. Fakat bu gece, bu aşamada bir anlaşma sağlanamadı” dedi.

Michel, Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi partilerden bu pozisyonlar için teklifler geldiğini ve yeni üst düzey liderlerin belirlenmesi için zamana ihtiyaçları olacağını açıkladı. Görüşmelerin önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek AB zirvesinde devam edeceğini ifade eden Michel, teklif edilen isimler hakkında detay vermedi.

 


Benzer Haberler

Denizde cansız bedeni bulunan şahsın kimliği belirlendi

Voice Kıbrıs Haber

Taşkent Doğa Parkı’ndan Kıbrıs için önemli keşif!

Voice Kıbrıs Haber

Mehmet Dursun için başlatılan kampanya devam ediyor: Hedefe yüzde 45 ulaşıldı

Voice Kıbrıs Haber

Bitcoin’de sert yükseliş

NTV

Sterlin ve Euro’da son rakamlar! (15 Temmuz 2024 döviz kurları)

Voice Kıbrıs Haber

Trump’a suikast girişiminin ardında yatan neden araştırılıyor

Voice Kıbrıs Haber