"AB ikiyüzlülüğünü bir kez daha açıkça ortaya koymaktadır" - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedTürkiye

“AB ikiyüzlülüğünü bir kez daha açıkça ortaya koymaktadır”

Türkiye Dışişleri Bakanlığı açıklama yaparak, “KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olması hakkında AB Dış İlişkiler Servisi tarafından yapılan açıklamayı tümüyle reddediyoruz” vurgusu yaptı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olması kararının Özbekistan’ın Semerkant kentinde gerçekleştirilen Devlet Başkanları Zirvesi’nde oy birliğiyle alındığını hatırlattı.

Açıklamada, “KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olması hakkında AB Dış İlişkiler Servisi tarafından yapılan açıklamayı tümüyle reddediyoruz” sözlerine yer verildi.

Zirve bildirisinde de ifade edildiği üzere, Kıbrıs Türklerinin, Türk dünyasının ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulanan açıklamada, KKTC’nin Türk Devletleri ile her alanda ilişki kurup geliştirmesinin de en doğal hakkı olduğuna işaret edildi.

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi;

“AB’nin, BM Genel Sekreteri’nin çağrısı hilafına Kıbrıs Türk halkının uluslararası toplumun saygın bir üyesi olmasını engellemeye çalışması iyi niyetle bağdaşmadığı gibi, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ve Yunanistan’ın kısır politikalarının esiri haline gelmiş olan AB’nin ikiyüzlülüğünü bir kez daha açıkça ortaya koymaktadır.

Kıbrıs Adası’nda adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm ancak Kıbrıs Türk halkının 1963’ten beri gasp edilen müktesep egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesiyle başlayacak bir
sürecin ardından sağlanabilir. Bunun için uluslararası toplumun artık Kıbrıs Rum tarafını Ada’nın tek sahibi olarak gören tavrından vazgeçmesi ve KKTC’yi tanıması gerekir.”

Açıklamada ayrıca, Türkiye’nin her durumda ’nin yanında durmaya ve tüm uluslararası platformlarda Kıbrıs Türkü’nün sesi olmaya devam edeceği de vurgulandı.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu