'4’lü koalisyon bile ekonomik paketin nasıl olacağını bilmiyor' - Voice Kıbrıs Haber
FeaturedKIBRISVOI Özel Haber

‘4’lü koalisyon bile ekonomik paketin nasıl olacağını bilmiyor’

Tünay MERTEKCİ

Hür-İş Genel Sekreteri Ali Yeltekin çoklu elektrik tarifesinin bir zam tarifesi olduğunu belirtti ve asgari ücretin seçim yasaklarından önce tekrardan düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. Ali Yeltekin kısa zamanda Türkiye’den para gelemeyeceğini dile getirdi ve 4’lü koalisyonun bile ekonomik paketin nasıl olacağını bilmediğini kaydetti. Bugünkü greve tereddütsüz destek verdiklerine dikkat çeken Yeltekin, “Hükümetin yanında bulunan sarı sendikalara daha doğrusu bir sendikaya seslenmek istiyorum. Şimdi greve girerek günah çıkarmasın” dedi.

Yeltekin: Çoklu tarife yapılan zammın üstünü örtmek içindir

“Çoklu elektrik tarifesi sonuçta bir zam tarifesidir. Bütün basında da yazılan, uzmanların da söylediği gibi bunun hiçbir anlamı yoktur. Yapılan zammın üstünü örtmek için yapılmış bir şeydir bu. Akaryakıta da zam yapıldı. Lüks arabalarda kullanılan mazotla, tarımsal araçlarda kullanılan mazotun fiyatı da aynıdır. Hükümet özellikle tarımsal alanda kullanılacak mazot fiyatını düzenlemesi gerekir ki üretici üretimini yapabilsin. Ülkemizde toplu taşıma da olmadığından dolayı vatandaşımız mecburen akaryakıta yönelmeye devam etmektedir. O yüzden yapılan en küçük bir zam bile vatandaşlarımızı etkilemektedir.”

“Kamu reformunda işçi kesimi yok oluyor”

“Hür-İş olarak bugünkü greve tereddütsüz destek belirttik. Diğer arkadaşlarımızın örgütlendiği sendikaları da etkileyeceği için kamu reformunun bu greve koşulsuz destek belirttik. Söz konusu kamu reformu, kamuyu ileriye götürecek değildir. Bu kamu reformu dörtlü koalisyonun ve bundan sonraki hükümetlerin adamlarını bir yerlere yerleştirmek için yapılmış bir reformdur. Bir örnek vermek gerekirse, 60 yaşına gelen birinin, kamu reformu adı altında siyasi kadrolaşmasının önünü açacaktır. Eski kamu görevlileri yasasına göre farklılık vardır ama günün sonunda kamuyla ilgili hiçbir anlamı yoktur bunun. Bu meclisi de boşuna çalıştırmaktır. Özellikle kamu reformunda işçi kesimi yok oluyor. Bir makinist vb. alanlarda çalışan işçiyi düşünün. Çalışırken hem beyin gücünü hem beden gücünü kullanır. Uluslararası çalışma örgütüne göre beden, fizik ve beyin gücünü kullananlar da işçidir.”

“Şimdi greve girerek günah çıkarmayın!”

“Hükümetin yanında bulunan sarı sendikalara daha doğrusu bir sendikaya seslenmek istiyorum. Şimdi greve girerek günah çıkarmasın. Bu kamu reformu hazırlanırken neden hükümetin yanındaydılar? Asgari ücretle ilgili kesinlikle yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Mademki elektriğe, akaryakıta zam oldu, en azından asgari ücrete de tekrardan seçim yasakları gelmeden bir artış yapılmalıdır. Seçim yasakları girmeden muhakkak asgari ücretin düzenlenmesi lazımdır ki asgari ücretli de hayatını idame ettirebilsin. Şubattan sonra gelen zamlar yüzde 30’ları buldu. Şimdi gariban nasıl geçinsin? Asgari ücretin tekrardan düzenlenmesi lazımdır. İlgili bakanlığa önümüzdeki günlerde gereğinin yapılması için konuyla ilgili yazı yazacağız. Hükümetin, anavatanımız Türkiye ile yapacağı protokol gündemden kalksın. 4lü koalisyon hükümeti bile bu ekonomik paketin nasıl olacağını bilmiyor. Nasıl imzalayacaklar? Basına yansıtılan ve anlaşılan odur ki kısa zamanda Türkiye’den para gelmeyecek.”

(Voice of the Island 2019)Benzer Haberler

Başa dön tuşu