GenelKIBRISTürkiye

“2023 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın önümüzdeki günlerde gündeme gelecek”


Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay , Kıbrıs adasının asli unsuru olan Kıbrıs Türkleri ile Türkiye’nin gönül akdinin her şart ve durumda iş birliğinin sürmesini kaçınılmaz kıldığını söyledi.

Kuzey Kıbrıs’ın haklı davası ve ambargolara karşı başını dik tutarak dünyaya açılmasının her zaman Türkiye’nin öncelik meselesi olduğunu dile getiren Oktay, ülkede yaşanan büyük deprem felaketinin yaralarını hızla sararken Kuzey Kıbrıs’taki çalışmalara da devam ettiklerini belirtti.

Oktay, ulaşım altyapı, teknolojik dönüşüm sanayileşme madenlerin işlenmesi tarımsal verimliliğin artırılması gibi alanlarda ilerlediklerini dile getirerek, iki ülke arasındaki sağlık sigortası sistemlerinin uyumlandırılması, Derinya bölgesinde sosyal konut inşaatı, deniz altından kablo ile elektrik getirilmesi gibi yeni işbirliklerinin ön çalışmalarının başlatıldığını ifade etti.

Başbakan Ünal Üstel, deprem felaketinde kayıplar yaşandığını, on binlerce insanın buna benzer felaketleri yeniden yaşamaması için, yargı süreçlerinin hızlı şekilde tamamlanması ve suçluların hak ettikleri cezaları almasının son derece önemli olduğunu vurguladı.

“Türk yargısına ve sizlere güvenimiz tamdır” diyen Üstel, “KKTC’de çocuklarını kaybeden insanlarımızın da, bizlerin de talebi evlatlarımızın can kaybına uğramasına neden olan tüm suçluların hak ettikleri cezaları almasıdır” ifadelerini kullandı.

Üstel, deprem felaketinde 49 KKTC vatandaşının yaşamını yitirdiğini, bunlar arasında voleybol şampiyonası için Adıyaman’da bulunan küçük sporcuların da bulunduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Başbakan Ünal Üstel , Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

-Oktay: “Daima kalplerimizde yaşayacaklar”

Oktay, Kıbrıs Türkü ile ezeli bağlar sebebiyle hüzün ve sevincin bir olduğunu söyleyerek, 11 ilde yıkım ve can kaybına neden olan asrın acısına Kıbrıslı Türklerin ortak olduğunu belirtti.

Bu vesile ile taziye ileten Üstel’e teşekkür eden Oktay, depremde hayatını kaybedenlere rahmet ailelerine sabır yaralılara acil şifalar diledi.

“Adıyaman’da vefat eden Kıbrıs Türkü voleybol takımları Şampiyon Melekler yüreğimizi yakmıştır. daima kalplerimizde yaşayacaktır” diyen Oktay, ailelerine başsağlığı diledi.

Çöken bina hakkında Adıyaman Başsavcılığı’nın soruşturma açtığını ve üç kişinin tutuklandığını dile getiren Oktay, dava sürecinin takipçisi olacaklarını belirtti.

KKTC hükümetinin öncülüğünde Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu’nun deprem bölgesinde inşa edeceği Kıbrıs Türk Şampiyon Melekler konteyner kenti için Kıbrıs Türklerine teşekkür eden Oktay, Şampiyon Meleklerin daima kalplerde yaşayacağını belirtti.

“-İş birliğimiz sürecek”

Oktay, Kıbrıs adasının asli unsuru olan Kıbrıs Türkleri ile Türkiye’nin gönül akdinin her şart ve durumda iş birliğinin sürmesini kaçınılmaz kıldığını söyledi.

Kuzey Kıbrıs’ın haklı davası ve ambargolara karşı başını dik tutarak dünyaya açılmasının her zaman Türkiye’nin öncelik meselesi olduğunu dile getiren Oktay, ülkede yaşanan büyük deprem felaketinin yaralarını hızla sararken Kuzey Kıbrıs’taki çalışmalara da devam ettiklerini belirtti.

Oktay, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Üstel’in Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve heyetlerle yaptığı görüşmelere değinen Oktay, fikir birliği içinde varılan mutabakata varılan unsurlarda iş birliğinin her geçen gün güçlendirildiğini kaydetti.

Oktay, ulaşım altyapı, teknolojik dönüşüm sanayileşme madenlerin işlenmesi tarımsal verimliliğin artırılması gibi alanlarda ilerlediklerini dile getirerek, iki ülke arasındaki sağlık sigortası sistemlerinin uyumlandırılması, Derinya bölgesinde sosyal konut inşaatı, deniz altından kablo ile elektrik getirilmesi gibi yeni işbirliklerinin ön çalışmalarının başlatıldığını ifade etti.

Sosyal Sigorta Sistemlerinin uyumlaştırılmasına yönelik KKTC E-Devlet Projesi’ni kullanarak teknik çalışmalara başladıklarını dile getiren Oktay, Derinya’da bin 192 konut ve sosyal donatıdan oluşan yaşam şehri projesinde ilk etapta inşa edilecek konutların plan ve projesinin tamamlandığını en kısa zamanda inşaatın başlayacağını belirtti.

Kuzey Kıbrıs belediyelerinin reform destek paketlerinin ödemelerinin tamamlandığını söyleyen Oktay, belediyelerde verimli bütçe yönetimi yönünde desteklerin sürdürüleceğini, ihtiyaç duyulan ek finansal kaynakları da sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

Oktay, Cumhuriyet Meclisi ce Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi projesinin inşaatının hızla devam ettiğini kaydetti.

E-KKTC Programı kapsamında yer alan 22 projenin 15’inin tamamlandığını dile getiren Oktay, aktif kullanıma açıldıklarını belirtti.

Girne Askeri Hastanesi’nin inşaatını bu yıl tamamlayacaklarını söyleyen Oktay, Lefkoşa Çetinkaya Türk Spor Kulübü Taksim Sahası’nın tamamlandığını, spor ve jimnastik sahalarına ilişkin beş tesisin de sözleşmesinin imzalandığını yapımın başladığını belirtti.

Tarım, hayvancılık, kadın kooperatifleri, girişimcilik gibi alanlarda desteklerin sürdürüldüğünü söyleyen Oktay, hastaneyle ilgili projenin de hızla devam ettiğini kaydetti.

2023 İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması’nın önümüzdeki günlerde gündeme geleceğini söyleyen Oktay, hem projeler hem mali çerçevede altyapıyı farklı boyutlara taşıyacağını kaydetti.

Oktay, Anavatan Türkiye’nin tüm kurum ve kuruluşlarıyla Kıbrıs Türkünü desteklemeye devam edeceğini ifade etti.

“Oktay, KKTC’yi tanıma çağrısında bulundu”

Oktay, Kıbrıs konusuna da değinerek, tarihin Kıbrıs Türklerinin müktesep haklarını görmezden gelen hiçbir yaklaşımın başarılı olma şansı bulunmadığını gösterdiğini söyledi.

Kıbrıs Türk halkının, Rumların kendi elleriyle yok ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşit kurucusu ve eşit ortağı olduğunu söyleyen Oktay, bu gerçeği temel alarak adadaki kapsamlı ve yaşayabilir bir çözüm için iki tarafın egemen eşitliğine ve eşit uluslararası statüsüne dayanan vizyona desteklerinin tam olduğunu belirtti.

Oktay, “KKTC için hemen şimdi diyerek buradan bir kez daha gerçekleri görerek tüm tarafları Kıbrıs Türklerinin haklarını tescil etmeye KKTC’yi tanımaya çağırıyoruz” dedi.

“KKTC’nin yanındayız”

Oktay, Maraş konusunda da KKTC’nin bölgenin ekonomi turizm ve sosyal hayata kazandırılması yönünde mülk sahiplerinin haklarını gözeterek yürüttüğü çalışmaları destekleyeceklerini belirtti.

Oktay, Türkiye’nin ekonomik kalkınma ve Kıbrıs Türkünün uluslararası alanda verdiği hakkaniyet mücadelesinde KKTC’nin yanında olduklarını dile getirdi.

Başbakan Ünal Üstel’in, Başbakan yardımcısı Fikri Ataoğlu ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı ile birlikte Hatay ve Adıyaman’ı ziyaret edeceğini söyleyen Oktay, gösterdikleri yakın dayanışma için teşekkür etti.

KKTC’nin deprem bölgesinden KKTC’deki yakınlarının yanına giden depremzede vatandaşlara da aynı dayanışmayla kapılarını açtıklarını dile getiren Oktay, ağırlıklı olarak Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay’dan KKTC’ye giden tüm vatandaşlarına Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerekli desteğin Türkiye tarafından sağlandığını söyledi.

Beslenme ve kıyafet desteklerinin yanı sıra psiko-sosyal sağlık ve eğitim hizmeti desteğinin sürdüğünü belirten Oktay, KKTC’de bulunan depremzede vatandaşlarına her alanda desteklerini artırarak sürdüreceklerini ifade etti.


Benzer Haberler

Mağusa’nın en güzel balkonu ve en güzel bahçesi seçildi

TAK

Şimşek’ten enflasyon açıklaması: “Gelecek yıl 10’lu seviyelere düşebilir”

NTV

CÖŞ’ten 2 ayrı eve operasyonda 8 tutuklu!

Voice Kıbrıs Haber

Mahkemeler (Değişiklik) Yasa Önerisi Meclis’e sevk edildi

TAK

YDÜ’de üç gün sürecek olan “Mezuniyet Şöleni” 24 Haziran’da başlıyor

Voice Kıbrıs Haber

Zanlının 33 ayrı sabıkasından 15’i uyuşturucu!

Voice Kıbrıs Haber